Csütörtökön Törökország is csatlakozott az Iszlám Állam elleni harchoz, miután a parlament engedélyezte az ország haderejének bevetését külföldön. A lépést a Kobane városából Törökországba menekülő kurdok hatalmas száma motiválta, valamint az Iszlám Állam előretörése Észak-Szíriában, megközelítve a török határt. Az amerikai légicsapások kisebb sikerei a térségben további nyomást helyeztek Ankarára, hogy cselekedjen. Azonban nincs könnyű dolga a török vezetésnek: a szíriai külügy óv attól, hogy a török haderő átlépje a határt és fegyveres műveletekbe kezdjen.
A szíriai külügyminisztérium pénteken agresszióval vádolta meg Törökországot, miután a török parlament felhatalmazta a kormányt, hogy a haderő behatolhasson Szíria és Irak területére a terrorista csoportok előretörésének megakadályozása érdekében. A szír külügy figyelmeztetett: komoly következményei lehetnek a lépésnek, írja a Reuters.
A török parlament csütörtökön fogadta el azt a kormányzati javaslatot, amely lehetővé teszi a haderő külföldi bevetését, illetve a külföldi szövetségesek számára a török területeken lévő bázisok használatát.
„A török kormány nyílt beavatkozása Szíria határain belülre az ENSZ Alapokmányának súlyos megsértését jelenti,” írta a szír külügyminisztérium az ENSZ-nek a SANA állami hírügynökség értesülései szerint. A török kormány döntését Szíria agresszióként értékeli.
Faisal Mekdad helyettes szíriai külügyminiszter a döntést olyan lépésként értékelte, amely veszélyes a békére és a biztonságra nézve. Hozzátette: a döntésnek súlyos következményei lesznek, és a török állam nem vonhatja ki magát a felelősség alól.
A szíriai ENSZ-megbízott, Hussam Eddin szerint Törökország be akar hatolni Szíriai területére. Elmondta, hogy Törökország nem az egyetlen állam, amely terrorista csoportokat támogat, de az ütközőzóna létrehozása azt a céljukat szolgálja, hogy biztosítsák a behatolást Szíriába és támogassák a felkelőket. Felveti a kérdést: hogy lehet az, hogy a terroristák jó része Törökországon keresztül érkezett Szíriába harcolni a rezsim ellen?
Hangsúlyozta, hogy Szaúd-Arábia és Katar is támogatnak militáns csoportokat Bassár el-Aszad megbuktatásának érdekében – mindketten az USA vezette koalíció oszlopos tagjai -, és nem látszik a szándék, hogy e tevékenységüket leállítanák, fejezte ki aggodalmát a szíriai ENSZ-megbízott.
Segítséget kérnek a kurdok
A Kobane városát védő kurdok fegyverbe hívják „testvéreiket szerte a régióban”, hogy segítsenek megvédeni a várost, és megállítani a mészárlást, amelyet az Iszlám Állam tevékenysége okoz.
Mióta megkezdődtek a légicsapások Szíriában, Bassár el-Aszad és hadseregének figyelme az Iszlám Államról a többi militáns csoportra irányul, ez által Kobanéban a kurdok magukra maradtak a harcokban az IÁ ellen. Pénteken Aleppó környékén nyomult előre a szíriai hadsereg, veszélyeztetve a militáns csoportok állásait a térségben.
Az USA által vezetett erők ugyan Szíria északi részén is hajtanak végre támadásokat, ezek kevés sikerrel jártak eddig, nyomást helyezve ezzel a török államra, amelynek így adott esetben fel kell vállalnia a megmentő szerepét.
A török vezetés kijelentette, mindent meg fognak tenni, hogy megelőzzék, hogy Kobane az Iszlám Állam fennhatósága alá kerüljön. Azonban némiképp nehéz helyzetbe került Törökország, miután a szíriai külügyminsztérium más államba való közvetlen beavatkozással vádolta, és figyelmeztetett: a cselekedetet agresszióként értékelnék.
A városért küzdő fő kurd fegyveres csoport felesküdött az Iszlám Állam elleni harcra. „Minden utca és ház temető lesz számukra. Felhívjuk Kurdisztán összes nőjét és férfiját, hogy jöjjenek és legyenek részesei az ellenállásnak.”
A várost egyre többen hagyják el, és menekülnek a szomszédos Törökországba. „Drámai humanitárius katasztrófának vagyunk szemtanúi”, mondta az ENSZ Menekültügyi főbiztosa, Antonio Guterres Genfben, majd hozzátette: „Az elmúlt napokban a szír menekültek száma a legnagyobb, százhatvanezer fő.”
Nyomul előre Aszad
A szíriai hadsereg előrenyomulása fenyegeti a lázadó csoportok észak felől Aleppóba vezető útvonalait.
„Be fogják keríteni Aleppót’, mondta Abu Abdo Salabman, az egyik mérsékelt lázadó csoport tagja. Kijelentette továbbá: „Éjjel-nappal bombáznak minket. Masíroznak felénk, közben meg folyamatosak a légitámadások.”
Az Aszad vezette erők visszafoglaltak néhány falvat a város környékén. Ugyan vannak más, közvetett útvonalak Aleppóba, azonban az északi rész ellenőrzése lehetővé teszi a hadseregnek, hogy ostrom alá vegye a 2011-ben elvesztett várost.
A szíriai vezetés 2011 óta harcol az Iszlám Állam, valamint számos, az Öböl,- valamint a nyugati államok támogatását élvező mérsékelt csoport ellen. Nemrég azonban Washington és szövetségesei figyelmüket a dzsihadista szervezetre irányították, ezzel pedig egy komoly terhet vettek le Aszad elnök válláról, aki így nyugodtabban veheti fel a harcot a mérsékelt csoportok ellen.
Káply Mátyás