A szíriai polgárháború 2011-es kitörése óta számos menekült érkezett Libanonba. Azonban a libanoni kormány számára egyre nagyobb terhet jelent a beáramlás kordában tartása, valamint a lakosság ellenszenve is egyre nő a menekültekkel szemben.
Ninette Kelley, a libanoni ENSZ-képviselő szerint a libanoni kormány korlátozni kívánja a szíriai menekültek beáramlását az országba, adta hírül az al-Jazeera.
Libanonban a legmagasabb az egy főre jutő menekültek aránya a világon: minden negyedik lakosra jut egy menekült a statisztikák szerint. Legtöbbjük a legszegényebb negyedekben él.
Az országba érkező menekültek száma 2012 óta drámaian megnőtt, azonban az ENSZ adatai alapján szeptember óta jelentős csökkenés figyelhető meg a Libanonba menekülők számában.
A társadalmi ügyekért felelős libanoni miniszter, Rashid Derbas elmondta, hogy „Libanon hivatalosan nem fogadja a szíriai menekülteket”, kivéve azokat, akik humanitárius okokból érkeznének az országba. „Mindenki, aki átlépi a szíriai-libanoni határt, kérdőre lesz vonva, és kell, hogy legyen valamilyen humanitárius oka azért, hogy beléphessen.”
A szíriai menekültekkel szembeni ellenérzések folyamatosan nőnek Libanonban, a lakosság megelégelte, hogy nem lehet munkához jutni, leszorítják az árakat, megtöltik a kórházakat és az iskolákat, valamint egyre nyomasztóbb az elektromos áram gyakori hiánya.
Az ENSZ-megbízott szerint komoly infrastrukturális beruházásokra lenne szükség, hogy a libanoni kormány képes legyen kezelni a szíriai menekültek beáramlását, valamint a lakosságnak is szüksége van támogatásra, hogy meg tudjanak bírkózni a menekültek jelentette teherrel.
Politikusok továbbá veszélyesnek találják a beözönlést az ország törékeny hatalmi egyensúlya miatt. Libanonban egyfajta felekezeti hatalommegosztás működik: a három legnagyobb vallás, a síiták, a szunniták és a keresztények között osztják meg az elnöki, a miniszterelnöki és a házelnöki pozíciót. A libanoni honatyák azonban aggódnak, hogy a menekültek érkezése felborítja az egyensúlyt.