Szerdán hajnalban megérkeztek az első iraki kurd fegyveres alakulatok Törökországba, hogy onnan lépjenek be Kobanéba. A Peshmerga erői közvetlenül nem fognak a fronton harcolni, ugyanakkor komoly nehézfegyverzettel megtöltött járművekről érkeztek jelentések, amelyekkel a szíriai kurdok hatékonyabban vehetik fel a harcot az Iszlám Állam ellen.
Az iraki kurdok fegyveres ereje, a Peshmerga néhány harcosa szerda hajnalban landolt Törökország délkeleti részén, Sanliurfa városában, miután Iraki Kurdisztán parlamentje engedélyezte a kurd erők számára, hogy Törökországon keresztül Kobane segítségére siessenek, olvasható a Reuters portálján.
A Peshmerga körülbelül kilencven-száz harcosa érkezett meg az országba, hogy a Kobane városát védő szíriai kurdokat támogassa, miután a szír-török határnál fekvő települést körülbelül két hónapja ostromolja az Iszlám Állam.
Kobane egyben az Iszlám Állam elleni harc szimbólumává is vált, valamint az USA vezette légitámadások fő tesztjeként is definiálhatjuk.
Iraki Kurdisztán fegyveres ereje közvetlenül nem fog a frontvonalban harcolni, azonban komoly fegyverzettel érkeztek, amelyeket a szíriai kurdok alkalmazhatnak a dzsihadista szervezet elleni harcban.
Az elmúlt hetekben – miután sokan úgy vélték, hogy Kobane hamarosan elesik – sikerült az Iszlám Államot visszaszorítani a városban köszönhetően a légicsapásoknak, és az Egyesült Államok által eljuttatott fegyvereknek és lőszereknek.
Amerikai nyomásra végül Törökország is beleegyezett abba, hogy engedélyezze az iraki kurd erők átkelését a török-szír határon, hogy így siessenek a Kobane városát védő szíriai kurdok segítségére.
Ahmet Davutoglu török miniszterelnök kedden kijelentette, hogy a légicsapások önmagukban nem tudják megállítani az Iszlám Államot, és Kobane megmentése csakis a Peshmerga és a mérsékelt szíriai erők segítségével érhető el.
A török álláspont mögött több tényező is szerepet játszik. Egyfelől Ankara az Iszlám Állam elleni harcot össze kívánja kapcsolni Bassár el-Aszad meggyengítésével, ennek érdekében pedig nyilvánvalóan támogatja a mérsékelt szíriai csoportok felfegyverzését és hangsúlyozza azt, hogy szükség van rájuk Kobane megmentésére.
Másfelől pedig a Peshmerga és a mérsékelt lázadók szerepének kiemelésével Ankara próbálja betölteni azt az „űrt”, amit a szíriai kurdoknak való török támogatás hiánya jelenít meg. Ugyanis Törökország a konfliktus kezdete óta elutasítja – és el is fogja utasítani – a szíriai kurdok felfegyverzését, és a török kurdok Kobanéba való áramlását, hiszen nem kívánja erősíteni a törökországi Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) jó viszonyt ápoló szíriai Demokratikus Egyesülés Pártját (PYD), sem pedig a szíriai kurdok fő fegyveres erejét, a YPG-t, mivel azt (a PKK-t) terrorszervezetként tartja számon és számos konfliktusra került sor a török kormány és a török kurdok között.
Káply Mátyás