Miután szerda hajnalban megérkeztek a Peshmerga erői Törökországba, csütörtökre már elérték a török-szír határt és az első kontingens be is lépett Kobanéba. Az iraki kurd erők közvetlenül nem fognak a frontvonalban harcolni, fő feladatuk egyelőre a további nehézfegyverzettel felszerelt Peshmerga alakulatok Kobanéba való belépésének előkészítése lesz. Szíria elítélte Ankara ezen lépését, hogy engedélyezi külföldi erők, illetve „terroristák” Szíriába való belépését.
Az iraki kurd fegyveres erő, a Peshmerga tíz-tizenöt harcosa elérte a körülbelül két hónapja ostromolt Kobane városát csütörtökön, írja az al-Jazeera.
A kis létszámú kontingens feladata, hogy előkészítse a többi, nehézfegyverzettel felszerelt Peshmerga konvoj belépését Kobanéba.
Idris Nassan, a Kobane és környékének helyettes külügyminisztere elmondása szerint azonban az Iszlám Állam az iraki kurd erők érkezésének hírére további, nagy intenzitású támadásokat indított a település ellen, így a további Peshmerga harcosok érkezése is késhet.
A török hatóságok is arra kérik az iraki kurd erőt, hogy várjanak a Kobanéba való belépéssel, amíg a biztonsági helyzet normalizálódik.
Szerda hajnalban érkezett meg az iraki kurd fegyveres erő kilencven-száz tagja Sanliurfa városába, hogy Törökországból átlépve igyekezzen a Kobane települését védő szíriai kurdok segítségére, komoly örömünnepet előidézve az egyes török városokban.
Iraki Kurdisztán parlamentje azután engedélyezte a Peshmerga néhány harcosának a szír-török határhoz való telepítését, hogy Törökország beleegyezett abba, hogy az iraki kurd erők a török határon átkelve siessenek Kobane városának segítségére.
Az USA vezette légitámadások is folytatódtak a napokban, az amerikai Központi Főparancsnokság elmondása szerint szerda óta tíz támadást hajtottak végre Kobane környékén, megsemmisítve az Iszlám Állam számos állását, épületeket.
Az Aszad-rezsim és Törökország harca
Szíria mélységesen ellenzi Törökország azon döntését, amely engedi külföldi erőknek, illetve „terroristáknak” a belépését Szíriába a török-szír határon keresztül, és az ország szuverenitásának megsértéseként értékeli a lépést. A szíriai külügy ezt „gyalázatos cselekedetnek” minősítette.
Törökország Bassár el-Aszad szíriai rezsimjének legfőbb ellenzője, és az ellene harcoló „mérsékelt” lázadók fontos támogatója. A szír rezsim véleményét a következőképp kommentálta egy török tisztségviselő: „A szíriai rezsimnek nincs legitimációja. Az ilyen közlemények egy legitimációval nem rendelkező rezsimtől döbbenetesek.”
Törökország nem csak a Peshmerga erőit, de körülbelül kétszáz, a Szabad Szíriai Hadsereghez (Free Syrian Army – FSA) tartozó harcost is átengedett határán, hogy Kobane védelmére siessen, mondta Abdul Jabbar al-Oqaidi, az FSA parancsnoka annak ellenére, hogy az elmúlt napokban a szíriai kurdok kijelentették, hogy nem kérnek a mérsékelt lázadókból.
Nizar al-Khateeb, az FSA egy egységének parancsnoka elmondta, hogy a Peshmerga, a szíriai kurdok és az FSA néhány harcosa együttműködnek egymással, valamint semmilyen ellenvetésük nincs a fő szíriai kurd fegyveres erővel, a YPG-vel szemben sem, amely az Iszlám Állam elleni műveleteket vezeti Kobane környékén.
Segítségre van szükség
A Kobane városát védő szíriai kurdok hetek óta segítséget kérnek a nemzetközi közösségtől, miután egyre fogytak fegyvereik és lőszereik, és úgy tűnt, hogy nem tudják már sokáig tartani a települést.
Az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei kizárták, hogy szárazföldi erőket küldjenek a térségbe, azonban ahhoz, hogy a légitámadások sikeresek legyenek, szövetségesekre van szükség a szárazföldi harcokban az Iszlám Állam ellen.
Törökország elutasította a szíriai kurdok fegyverekkel való ellátását, mivel azok szoros kapcsolatokat ápolnak a törökországi Kurdisztáni Munkápárttal (PKK), amelyet Ankara terrorszervezetként tart számon és számos konfliktusra került sor köztük.
Miután Kobane városának helyzete egyre bizonytalanabbá vált a hiányzó segítség miatt, az Egyesült Államok vállalta, hogy fegyvereket, lőszereket és orvosi eszközöket juttat el a várost védő kurdoknak, valamint Törökország is hozzájárult, hogy átengedi határán az iraki kurd erőket, hogy segíthessék a települést védő szíriai kurdokat.
Azóta a szíriai kurdoknak sikerült a városon belül offenzívát indítania és visszaszorítani a dzsihadista szervezetet, köszönhetően az amerikai segítségnek és a légitámadások sikerességének.
Kobane az Iszlám Állam elleni harc szimbolumává vált annak ellenére, hogy többen kijelentették, hogy Kobane nem stratégia fontosságú. Továbbá a település „túlélése” az egyik legfőbb tesztje az Iszlám Állam elleni stratégia fő pontjának, az Egyesült Államok vezette légitámadások sikerességének.
Káply Mátyás