Újabb menekültáradattól tart Törökország

Aleppó városán lényegében fele-fele arányban osztoznak a mérsékelt erők és az Aszad-rezsim fegyveresei. Amennyiben Szíria második legnagyobb városa elesik, Törökországnak ismét egy komoly menekültáradattal kell szembenéznie. A török vezetés így újra hangot ad azon céljának, amely egy biztonsági zóna létrehozását kívánja elérni.

Törökország miniszterelnöke, Ahmet Davutoglu azzal vádolta meg a szíriai rezsim erőit, hogy mészárlást követnek el Aleppóban és környékén, és felhívta a figyelmet arra, hogy Törökországnak ismét egy komoly menekültáradattal kell szembenéznie, amennyiben Aleppó – Szíria második legnagyobb városa – a kormányzati erők kezére kerül, adta hírül a Reuters.

Miközben az Egyesült Államok vezette koalíció az Iszlám Állam állásait bombázza Szíriában és Irakban, Bassár el-Aszad szíriai elnöknek egy teher lekerült a válláról, és nagyobb összpontosítással tudja így felvenni a harcot az ellene lázadó „mérsékelt” csoportokkal. 

Ennek eredményeként a rezsim erői az ország nyugati és északi területein komoly erőkkel nyomulnak előre, és indítják hadjárataikat a lázadó csoportok ellen. 

Törökország folyamatosan kéri a nemzetközi közösséget, hogy az Iszlám Állam elleni harcot kapcsolja össze Bassár el-Aszad pozíciónak gyengítésével, hiszen Ankara szerint amíg Aszad hatalmon van, addig nem lehet béke Szíriában. 

„Az Aleppóban zajló eseményeket nagy aggodalommal figyeljük. Ugyan a város egyelőre nem áll az összeomlás szélén, de komoly nyomás alatt van”, mondta Davutoglu kedden. 

Ugyanakkor Törökország követelésével ellentétben a légitámadásokra épülő stratégia pontosan Bassár el-Aszadot és rezsimét hozza előnybe azáltal, hogy az Iszlám Állam jelentette fenyegetés ellen a szíriai elnök helyett harcol.

Aleppó napjainkra lényegében kettészakadt: a város keleti területeit az ellenzéki csoportok, míg a nyugati részeket az Aszad-rezsim ellenőrzi. A háború kezdete óta megfigyelhető a rezsim előrenyomulása a város környékén azzal a céllal, hogy elvágja a lázadók utánpótlási útvonalait. 

„Ha Aleppó elesik, Törökország kénytelen lesz szembenézni egy óriási és rendkívül aggasztó menekültkrízissel. Pontosan ezért is akarunk egy biztonsági zónát létrehozni”, mondta Ahmet Davutoglu. 

Törökország jelenleg körülbelül másfél millió szíriai menekültet lát el és pontosan ebből kifolyólag kéri az Egyesült Államokat és a nemzetközi közösséget egy biztonságos menedékhely, egy biztonsági zóna kialakítására Szíriában. Ez a lépés egyúttal megkövetelné egy repüléstilalmi zóna kialakítását is.

Az elmúlt napokban Recep Tayyip Erdogan török elnök is arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi koalíció túlságosan is Kobanére fókuszál, holott Szíria területén számos más városnak is nagy figyelmet kellene szentelni. 

A francia külügyminiszter, Laurent Fabius szintén hasonlóan érvelt, de ő konkrétan Aleppó városát említette, amelyet az ellenzék „bástyájaként” nevezett meg. Hangsúlyozta ő is, hogy Aleppó eleste véget vethet a békés politikai rendezésbe vetett hitnek. 

Párizs vállalta, hogy katonai támogatást és kiképzést nyújt a Szabad Szíriai Hadseregnek (FSA), de bővebb részleteket nem árultak el. Hasonlóan Törökország is kifejezte szándékát a „mérsékelt” erők kiképzésére, azonban egyelőre nem világos, hogy ez milyen módon történik.

Franciaország – a koalíció más tagjaival ellentétben – támogatja Törökország azon kérését, amely egy biztonsági zóna kialakítását célozza. Párizs hangsúlyozta, hogy kizárólag az ENSZ Biztonsági Tanácsa általi jóváhagyás lehet életképes. 

Káply Mátyás

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »