Kitekintő.hu

Küszöbön az aleppói fegyverszünet?

Staffan de Mistura ENSZ-megbízott szerint van esély arra, hogy fegyverszünet szülessen Aleppóban a kormányzati erők és a lázadó csoportok között, miután Bassár el-Aszad szíriai elnök fontolóra vette a javaslatot. Egy ilyen döntés nagyban javítaná a civilek esélyeit, illetve egy későbbi békefolyamat alapja is lehet. A lázadók azonban elutasítják a javaslatot.

A szíriai kormány „konstruktív érdeklődéssel” reagált az ENSZ azon javaslatára, amely felfüggesztené a harcokat Aleppóban és környékén, adta hírül az al-Jazeera Staffan de Misturára, az ENSZ különleges megbízottjára hivatkozva.

De Mistura nyilvános felhívása a fegyverszünetre azután érkezett, hogy Bassár el-Aszad kijelentette, érdemes a javaslattal érdemben foglalkozni.

„A Bassár el-Aszaddal és a szíriai kormánnyal folytatott tárgyalásaim arra engednek következtetni, hogy komolyan és aktívan tanulmányozzák az ENSZ tervezetét”, mondta az ENSZ megbízott, majd hozzátette, a szervezet egyelőre még nem vette fel a kapcsolatot a többi érintettel, akik részéről reakció sem érkezett a javaslattal kapcsolatban.

Bassár el-Aszad szíriai elnök hétfőn jelentette ki, hogy készen áll érdemben foglalkozni a fegyverszünetről szóló javaslattal. 

De Mistura szerint a terv biztosítaná a humanitárius segélyek eljuttatását a városba, valamint jó alapot jelenthet a béketárgyalások megkezdéséhez.

„Minden szíriainak kell egy jó példa. Ezért jutottunk arra a döntésre, hogy kidolgozunk egy specifikus megoldási javaslatot”, mondta de Mistura, de hangsúlyozta, hogy a tervezet nem egy konkrét béketerv, inkább csak alapja lehet egy későbbi békefolyamatnak.

A javaslat középpontjában azért Aleppó áll, mivel az Szíria második legnagyobb városa, valamint az ország ipari központja volt, illetve történelmi és kulturális jelentőséggel bírt a polgárháború pusztítása előtt.

 „Aleppó városa közel áll a teljes összeomláshoz, ezért tennünk kell valamit, ami megakadályozza ezt. Az emberek belefáradtak a harcokba, elszegényedtek, mindössze adománykosarakat kapnak”, mondta Staffan de Mistura.

Aleppó városa és környéke alapvetően a lázadó szervezetek egy fontos bástyája, azonban a kormányzati erők előrenyomulásának eredményeként az erőviszonyok egyre inkább változnak Aszad javára. Jelenleg körülbelül fele-fele arányban osztoznak a városon, de a rebellis szervezetek komoly támadásoknak vannak kitéve. 

A szíriai lázadók ugyanakkor elutasítják a tervezetet. Zaher al-Saket, a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egy aleppói parancsnoka szerint a javaslat kizárólag az Aszad-rezsimet szolgálja.

„Mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy teljes mértékben elutasítjük ezt a fegyverszünetet”, mondta egy interjúban a parancsnok az al-Jazeerának, majd folytatta: „mi megtanultuk már, hogy nem szabad bízni Aszadban, mivel ravasz és csak időt akar nyerni. Láttuk, mi történt Homszban, és nem fogjuk ugyanazt átélni Aleppóban is.”

Az FSA bejelentése azután történt, hogy a kormányhoz hű lojalisták bombatámadásokat hajtottak végre Aleppó környékén a lázadó csoportok ellen.