Barack Obama amerikai elnök tanácsadói több egyeztetés után a szíriai stratégia felülvizsgálatát kapták feladatul, miután Obama elnök szerint az Iszlám Állam legyőzéséhez Aszadnak is távoznia kell. Az eddigi stratégia hallgatólagosan a szíriai elnöknek kedvezett. Most változás következhet?
Barack Obama amerikai elnök tanácsadóitól az amerikai Szíria-politika felülvizsgálatát kérte, miután elképzelése szerint az Iszlám Állam legyőzése nem biztos, hogy lehetséges lesz Bassár el-Aszad távozása nélkül, írja a Reuters a CNN-re hivatkozva.
Magas rangú amerikai tisztségviselőket idézve a CNN elmondta, hogy Obama elnök nemzetbiztonsági csapata az elmúlt héten négy tárgyalást folytatott le arról, hogy a jelenlegi szíriai stratégia hogyan illeszthető bele a dzsihadisták elleni harcba.
„Az elnök arra kért minket, hogy vizsgáljuk felül, hogyan illeszthető össze a szíriai stratégia az Iszlám Állam legyőzésével. A régóta zajló szíriai problémát most összeegyeztetjük a valósággal, miszerint az Iszlám Államot nem csak Irakban, hanem Szíriában is le kell győzni”, adta hírül a CNN egy magas rangú amerikai tisztségviselőt idézve.
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának egy tagja elmondta, hogy „a stratégia azon része, amely tiszteli Szíriát, nem fog változni.”
A tisztségviselő kijelentette továbbá, hogy Obama elnök nemzetbiztonsági csapatában folyamatos egyeztetések zajlanak arról, hogy az elnök által meghatározott stratégiát hogyan lehetne a leghatékonyabb módon végrehajtani az Iszlám Állam legyőzéséhez.
„Amerika figyelme elsősorban az Iszlám Állam Irakból való kisöprésére fókuszál, de mi és koalíciós partnereink folytatjuk a légitámadásokat Szíriában, hogy megsemmisítsük menedékhelyeiket és ellehetetlenítsük képességüket a támadások végrehajtására”, folytatta a neve elhallgatását kérő tisztségviselő.
Hangsúlyozta továbbá, hogy Obama elnök nem felejtette el az alapvető felállást, és tudja, hogy Aszad elvesztette legitimitását. „Aszad elszigetelésére és a szankciókra irányuló erőfeszítéseink mellett továbbra is együttműködünk szövetségeseinkkel a mérsékelt ellenzéki erők erősítésében.”