Kitekintő.hu

Litvánia fegyvert szállíthat Ukrajnának

Litvánia fegyvereket szállíthat Ukrajnába – írja a Reuters hírügynökség.

Litvánia katonai segély részeként fegyvereket ajánlott fel Kijevnek az oroszbarát szeparatisták elleni küzdelemhez, nyilatkozta Juozas Olekas litván védelmi miniszter szerdán a Reutersnek adott interjúban. Arra a kérdésre, hogy vajon a balti államnak is támogatnia kell-e Ukrajnát fegyverrel, a miniszter úgy válaszolt, hogy „mindent ki kell tenni az asztalra”. „Ukrajnával már megállapodtunk, hogy megnézik mire van szükségük, mi megnézzük mit tudunk nekik küldeni, és csak ezt követően fogunk tudni végső megoldást találni: mi mit tehetünk és hogyan tudunk támogatást nyújtani – jelentette ki a miniszter.

A kelet-ukrajnai válság kezdete óta a NATO-tagállamok végig kiálltak az ország területi egysége, függetlensége és szuverenitása mellett, azonban a szövetség semmilyen katonai segítséget nem nyújtott Kijevnek, megítélésük szerint az csak tovább rontana az amúgy is feszült helyzeten. Ugyanakkor az Egyesült Államok úgynevezett „halált nem okozó” katonai felszereléseket, többek között egészségügyi felszerelést, sisakokat, matracokat, víztisztító berendezéseket és generátorokat küld Ukrajnába.

A litván elnök, Dalia Grybauskaite a héten látogatást tett Kijevben, ahol találkozott ukrán kollégájával, Petro Porosenko elnökkel. A két állami vezető közös sajtótájékoztatón jelentette be az ukrán fegyveres erők litván katonai segélyekkel való támogatását, de nem pontosították, hogy milyen katonai szállítmányokról van szó.

Korábban a litván elnök asszony “terrorista államnak” minősítette Oroszországot az ukrajnai események kapcsán. A volt szovjet tagállam  más területeken is élesen szembemegy az Oroszországban uralkodó jelenlegi hatalommal. Litvánia még augusztusban írt alá ötéves szerződést a norvég Statoil vállalattal, melynek értelmében 2015-től évente akár 540 millió köbméter cseppfolyós földgázt (LNG) importálnának a Litvánia Klaipeda nevű kikötővárosában épülő terminálon keresztül. Október végén megérkezett a Függetlenség névre keresztelt, 294 méter hosszú folyékonygáz-szállító tartályhajó,amellyel ország 24 év után ismét függetleníteni tudja magát az orosz gáztól.