Ugyan a helyi és a nemzetközi sajtót is Vojislav Šešelj hazatérésének következményei aggasztják, amelynek eredményeképpen Zoran Milanović horvát kormányfő már le is mondta részvételét a december közepén Belgrádban megrendezendő Közép-Európa-Kína fórumon, a montenegrói főváros több köztéri felületén rejtélyesen megjelenő hirdetések is komoly fejtörést okozhatnak diplomáciai körökben. Tagadhatatlan, hogy a kibontakozó botrány a Szerbiához hasonlóan szintén orientációs válaszút előtt álló állam problémáinak ma talán a legfontosabb lenyomata.
A BalkanInsight.com hírportál információi szerint a plakátok kihelyezéséért egy mindeddig ismeretlen, önmagát csak „Montenegrói hazafiak”-nak nevező csoport fizet, amelyen azonnal szembeszökő a „Jobb egy banán a kézben, mint egy orosz bakancs a nyakamon” felirat, valamint a NATO logója. A szerkesztők mellékelték azoknak a megvalósulatlan, Montenegróba irányuló orosz befektetések, beruházások listáját is, amelyek az elmúlt évek során hiúsultak meg különféle okokból.
Az orosz nagykövetség természetesen azonnal panasszal élt a sértés ellen, diplomáciai jegyzékben követelve magyarázatot a történtekre a délszláv ország külügy-, és EU-integrációért felelős minisztériumától. A képviselet különösen sérelmezte azt a szintén felbukkanó, Milovan Đilas korábbi jugoszláv kommunista politikustól származó idézetet, amely szerint az oroszok mindig csak „alkuk tárgyaként” használták fel montenegrói barátaikat.
A külügyi tárca később kiadott közleményében teljes mértékben elfogadhatatlannak nevezte a megjelent plakátok képi világát és tartalmi mondanivalóját, amelyek egyáltalán nem tükrözik Montenegró értékeit és prioritásait sem külpolitikai, sem pedig belpolitikai téren. A nyilatkozatban emlékeztettek a két ország között fennálló, már lassan két évszázadon átívelő baráti kapcsolatokra is, amelynek megőrzése Podgorica számára elsődleges célkitűzés a jövőre nézve.
Montenegró legfontosabb import-, és exportpartnerei ugyan elsősorban a volt jugoszláv államok (Szerbia; Horvátország; Szlovénia), Görögország és Kína, nem szabad azonban megfeledkezni az oroszok növekvő gazdasági befolyásáról sem, különösen ami az ingatlanpiacot illeti.
Kaszás Gábor