November elején került nyilvánosságra az az ENSZ által készített tervezet, amely Aleppóban beszüntetné a harcokat a kormányzati erők és a lázadók között. A konfliktus leginkább a civileket sújtja, akik szkeptikusak a javaslattal kapcsolatban.
Kevés esélyt látnak az aleppói lakosok, valamint a szakértők is a kormányzati erők és az ellenzéki csoportok közti megállapodásra, amelynek részeként Aleppóban a két fél fegyverszünetet kötne, írja a Reuters.
A fegyverszünetről szóló tervezetet az ENSZ különleges megbízottja, Staffan de Mistura jelentette be korábban. A Bassár el-Aszad vezette szíriai rezsim együttműködőnek bizonyult, és kész volt érdemben tárgyalni a javaslatról, azonban a „mérsékelt” ellenzéki csoportok elutasították azt.
A béke a városban és környékén leginkább a civil lakosoknak kedvezne, hiszen ők szenvednek leginkább a csaknem négy éve tartó konfliktusban. Azonban legtöbbjük szkeptikus a fegyverszünet létrejöttét illetően.
Diplomaták és elemzők sem látnak reális esélyt a tervezet mindkét fél általi elfogadására. A rebellis csoportok a javaslatban Bassár el-Aszad érdekeinek megvalósulását látják. Emellett szakértők szerint a szíriai vezető sem bizonyul motiváltnak a fegyverszünet megkötésére, mivel a kormányzati erők Homszhoz hasonlóan Aleppóban is valószínűleg területeket tudnak majd visszaszerezni.
Noah Bonsey, az International Crisis Group vezető szíriai elemzője úgy fogalmazott, hogy a lázadók nem fognak elfogadni egy olyan javaslatot, amely népszerűtlen a támogatóik körében, míg a szíriai rezsim számára a fegyverszünet kedvező lehet abból a szempontból, hogy erőit és erőforrásait más területek felé tudja fordítani.
Egy másik fontos tényező a fegyverszüneti tárgyalásokban a Nuszra Front szerepe. Az al-Kaidához köthető szervezet Aleppóban és környékén együttműködik a rebellis csoportokkal, azonban az ENSZ által terrorszervezetként van számon tartva, ami megnehezíti a politikai megoldásokat, habár a humanitárius jog engedélyezi az ilyen jellegű csoportokkal való tárgyalásokat is, amennyiben azok magasztos célokat szolgálnak.
De Mistura szóvivője nem válaszolt arra a kérdésre, hogy mely erők vehetnek részt egy esetleges fegyverszüneti tárgyalásban. Ehelyett úgy fogalmazott: „Jelenleg az Aleppóban releváns erők feltérképezése zajlik.”
Káply Mátyás