Néhány hónapon belül létrejöhet a török-kurd megegyezés

Törökország és a kurdok közötti feszült viszony már három évtizede tart, számos halálos áldozatot eredményezve. A 2012-ben megkezdett békefolyamatot napjainkban a török vezetés Kobane városához való hozzáállása veszélyeztette. Abdullah Öcalan kurd vezető kijelentése azonban lökést adhat a béketárgyalásoknak.

Hónapokon belül létrejöhet a török kormány és a törökországi kurdok közötti megállapodás, amely lezárná a két fél ellenséges viszonyát, amennyiben a török vezetés garanciát ad a kurdoknak arra, hogy biztosítja a megfelelő jogokat számukra, mondta a börtönben lévő kurd vezető, Abdullah Öcalan.

A kurdok lakta Kobane városának Iszlám Állam általi ostroma, és a hiányzó török segítség azzal fenyegetett, hogy az amúgy is törékeny békefolyamat a két fél között azonnal lezárul. Kurd vezetők többször hangsúlyozták, hogy amennyiben Ankara nem segít a várost védő szíriai kurdoknak, a béketárgyalások is leállhatnak.

Októberben kurdok ezrei vonultak utcára Törökország főleg kurdok lakta területein, kifejezve nemtetszésüket a kormány politikája ellen. A demonstrációban körülbelül negyven ember vesztette életét.

Abdullah Öcalan, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) bebörtönzött vezetője ugyanakkor kijelentette, hogy van lehetőség a megállapodásra úgy négy-öt hónapon belül, amennyiben a török vezetés komolyan veszi a tárgyalásokat. Ezt a szintén a kurdokhoz köthető Demokrata Néppárt (HDP) is megerősítette, amely néhány tagja meglátogatta a napokban a vezetőt.

„Ha minden résztvevő helyesen, komolyan és a megegyezés szándékával áll hozzá a tárgyalásokhoz, akkor négy-öt hónapon belül létrejöhet egy demokratikus megállapodás”, idézte Öcalant a HDP.

Recep Tayyip Erdogan török elnök 2012-ben még azzal a céllal kezdeményezte a békefolyamatot, hogy pontot tegyen a három évtizede tartó konfliktus végére, amelynek keretében a kurdok nagyobb önállóságot követelnek. A konfliktusnak körülbelül negyvenezer halálos áldozata van, többségükben kurdok.

Kurd erők, szövetségben a PKK-val és a YPG-vel (szíriai kurdok fegyveres ereje) Szíriában harcolnak az Iszlám Állam ellen Kobane városánál. A PKK-t Törökország, az Egyesült Államok és az EU is terrorszervezetként tartja számon.

Törökország nem hajlandó fegyverekkel, illetve bármilyen segítséggel ellátni a várost védő kurdokat, mivel azok szoros kapcsolatokat ápolnak a PKK-val.

Ugyanakkor az elmúlt hónapban a török vezetés engedélyezte az iraki kurd fegyveres erő, a Peshmerga belépését Törökországba, hogy a török-szír határon átkelve siessen a várost védő szíriai kurdok segítségére. 

A harcok szombaton átgyűrűztek török területekre is a brit Szíriai Megfigyelőközpont az Emberi Jogokért (Syrian Observatory for Human Rights) szerint. A szervezet jelentése szerint az iszlamisták török területen harcoltak a kurd erőkkel. 

Egy török tisztségviselő szerint szombaton a dzsihadisták kurd harcosok egy csoportját a határon is átkelve egészen a török területekig üldözték, azonban tagadta, hogy harcok zajlottak volna a határon túl, mivel török harci járművek visszaszorították az Iszlám Állam harcosait Szíriába.

Káply Mátyás

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »