Walif al-Moualem szíriai külügyminiszter szerint a légicsapások nem elegendők az Iszlám Állam megsemmisítéséhez, hiszen a légitámadások kezdete óta alig gyengült a szervezet. Szíria szerint így sokkal inkább arra lenne szükség, hogy a török vezetés szigorúbban ellenőrizze határszakaszait, hogy a dzsihadista harcosok ne tudjanak belépni Szíriába.
Szíria külügyminisztere, Walif al-Moualem szerint az Egyesült Államok vezette légicsapások nem gyengítik az Iszlám Államot, és a dzsihadista csoport legyőzése nem fog megvalósulni, hacsak rá nem kényszeríti valaki Törökországot, hogy szigorítsa határainak ellenőrzését, írja a Reuters.
„Minden jel arra mutat, hogy az Iszlám Állam a koalíciós légitámadások két hónapja után nem lett gyengébb”, mondta a külügyminiszter egy interjúban.
A szíriai kormányzat elmondta, hogy hajlandó lenne csatlakozni a dzsihadisták elleni harchoz, de az Egyesült Államok elutasított minden együttműködést Bassár el-Aszaddal, aki szerintük elvesztette legitimitását és távoznia kell a hatalomból.
„Ha a Biztonsági Tanács és az USA nem kényszerítik Törökországot, hogy ellenőrizze hatékonyabban határait, akkor ezek a támadások nem lesznek elegendők a szervezet legyőzéséhez”, tette hozzá a szíriai külügyminiszter, utalva arra, hogy dzsihadista harcosok Törökországon keresztül lépnek be Szíriába.
Törökország erősen tagad minden olyan vádat, amelyek szerint Ankara támogatja az iszlamistákat azért, hogy destabilizálja Bassár el-Aszad szíriai vezető hatalmát.
Törökország már régóta hangoztatja, hogy létre kellene hozni Észak-Szíriában egy repüléstilalmi zónát, amelynek köszönhetően kiépülhetne egy védett zóna, ahova a menekültek tömegei visszatérhetnének. A nemzetközi közösség azonban elutasítja a kérelmet.
Walif al-Moualem külügyminiszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a repüléstilalmi zóna létrehozása Észak-Szíriában az ország feldarabolásához vezetne.
Káply Mátyás