Irán támogatja Oroszország legújabb kezdeményezését a szíriai helyzet megoldásával kapcsolatban. Az orosz tervezet szerint Bassár el-Aszad és a mérsékelt ellenzék küldöttei Moszkvában tárgyalóasztalhoz ülhetnek a béke érdekében.
Hossein Amir Abdollahian iráni külügyminiszter-helyettes bejelentése szerint Irán támogatja Oroszország kezdeményezését, amely tárgyalóasztalhoz ültetné az Aszad-rezsimet a mérsékelt ellenzék küldötteivel. Irán és Oroszország a szíriai konfliktus kezdete óta Bassár el-Aszad támogatója.
Az orosz hatóságok egyelőre nem pontosították, hogy melyik szíriai ellenzéki csoportok vehetnének részt a találkozón. Irán, bár támogatja a kezdeményezést, nem venne részt a tárgyalásokon. „Az ellenzéknek csak olyan csoportjait kellene meghívni, amelyek fegyvertelenek és a konfliktus politikai elrendezésében hisznek. Ezeknek a csoportoknak valamilyen szír nemzeti jelenléttel is bírniuk kell”, idézte Abdollahiant a Reuters. Az iráni külügyminiszter-helyettes azt is hozzátette, hogy a Szíriában jelenlévő, Aszadot ellenző fegyveresek nagy része mára terroristának tekinthető.
Moszkva szerint a Nyugat által széles körben támogatott Szíriai Forradalmi és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalíciójának kevés jelentősége van Szíria határain belül, ezért ez a csoport nem tekinthető a szíriai ellenzék egyetlen képviselőjének. Éppen ezért az orosz hatóságok kapcsolatban állnak olyan ellenzéki csoportokkal, amelyek nem annyira kritikusak Aszaddal szemben.
Walid Moallem szíriai külügyminiszter megerősítette az orosz tervezet iráni támogatását. „Hallottam, hogy Zarif külügyminiszter támogatja ezt a tervet. Nincs kétségem afelől, hogy Irán segít majd egy politikai megoldást találni a helyzetre”. Moallem azt is megjegyezte, hogy Irán, Irak és Szíria között folytonos kapcsolat áll fenn az Iszlám Állam miatt, írta az al-Arabiya.
Irán és Szíria
Irán és Szíria évtizedek óta kiváló kapcsolatokat ápolnak egymással. A két ország hosszú időn át tartó külpolitikai izolációja az egymással való jó kapcsolatok kiépítését eredményezte. Sokáig Szíria jelentette Irán egyetlen szövetségesét az arab világban, igaz, ez mára már az iraki síita kormány felállásával nem teljesen így van.
A szíriai polgárháború kirobbanásával Irán legjelentősebb regionális szövetségese is veszélybe került. Mivel az Aszad ellenes lázadókat Nyugatról és az arab országokból támogatták, a jelentősebb szíriai lázadó és ellenzéki csoportok nyíltan kijelentették, hogy az Aszad rezsim felszámolása után a különleges kapcsolat Iránnal meg fog szűnni. Hasonlóan, hogyha a szélsőséges Iszlám Állam csapatai győzedelmeskednének és ellenőrzésük alá hajtanák Szíriát, Irán elveszítené damaszkuszi kapcsolatait. Mi több, a szélsőséges szunniták már többször is nyíltan harcra szólították fel híveiket a síita Iránnal szemben, tehát Irán relatív biztonságpolitikai helyzete még jobban sérülhetne a szélsőségesek győzelmének esetében.
Szíria nemcsak Irán kevés regionális szövetségesei egyikét jelenti, hanem Irán számára egy természetes belépőpont a kelet-mediterrán térségbe, illetve fontos a Hezbollahhal való kapcsolattartás szempontjából is. Ezen okok tekintetében Aszad Iránból érkező támogatása teljesen logikusnak tekinthető.
A lassan négy éve tartó konfliktus tartósságának ténye viszont nem elhanyagolható. Nassar Hadian, a teheráni egyetem politikatudományi tanszékének professzora egy februárban megjelenő írásában amellett érvelt, hogy még Aszad katonai győzelme esetén sem feltétlenül tarthatná meg integritását Szíria. Éppen ezért Hadian álláspontja szerint az iráni álláspontban annyi változást történhet, hogy az Aszadhoz való ragaszkodás helyett a Szíriával ápolt évtizedes szövetséghez ragaszkodnának.
Hadian érvelése szerint Irán minimum egy olyan damaszkuszi kormányt akar, amely nem ellenséges Teheránnal szemben. Emellett Irán szempontjából a legjobb kimenetele a konfliktusnak az lehetne, ha legalább a jelenlegi iráni befolyás és kapacitáskivetítés egy része megmaradhatna Szíriában.
Természetesen ez az álláspont az Iszlám Állam óriási előretörésével változhatott valamelyest, mint azt az Aszad és a mérsékelt lázadók tárgyalásának támogatása is jelzi. A szélsőségesek előretörésével a mérsékelt lázadók jelentősen meggyengültek. Továbbá az Iszlám Államot sújtó nemzetközi légicsapások jelen formája nem csak a kurdok és a mérsékelt lázadók dolgát segíti, hanem Aszadét is, akinek csapatai a szélsőségesek ellen végzett támadásokkal párhuzamosan szabadon fokozhatták a mérsékeltek állásainak támadását.
Vágner Krisztián