Augusztusban jezidiek ezrei kényszerültek menekülni az Iszlám Állam brutalitása elől a Sinjar-hegységbe. A dzsihadisták körbevették őket, ezért utánpótlásukat nem lehetett biztosítani. A Peshmerga azonban offenzívát indított, megtörte az ostromot, számos területet visszafoglalt és előrenyomult Moszul felé.
Kurd hatóságok jelentése szerint a kurd fegyveres erő, a Peshmerga számos területet visszaszerzett az Iszlám Államtól a Sinjar-hegy környékén, ahova jezidiek ezrei menekültek a dzsihadisták elől augusztusban, adta hírül a BBC.
A környéket már augusztus óta az Iszlám Állam ellenőrzi, és a hegyekbe menekülő jezidieket lényegében körbevették, elzárva minden lehetséges támogatási útvonalat a kiszolgáltatott csoport ezrei elől.
A Peshmerga, az Egyesült Államok vezette koalíció légicsapásaival támogatva a múlt héten indított offenzívát a környéken az Iszlám Állam ellen. Amerikai forrásokra hivatkozva a BBC elmondta, hogy vasárnap tizenhárom légitámadást hajtott végre az Egyesült Államok Irakban, ebből négy közvetlenül a Sinjar-hegy környékén történt.
Maszúd Barzani, Iraki Kurdisztán elnöke is a hegység környékére látogatott, ahol a Peshmerga jelentős előrenyomulásáról beszélt. „Megnyitottunk és ellenőrzünk minden utat, és megtörtük az ostromot, ami a Sinjar-hegységet körbevette”, fogalmazott Barzani, majd hozzátette: „Sinjar központjának felszabadítása nem szerepelt a terveink között, de képesek voltunk elérni ezt is.”
Kurd hatóságok pénteken jelentették be, hogy megtörték az Iszlám Állam erejét a Sinjar-hegységnél, ahova jezidiek ezrei menekültek augusztusban az Iszlám Állam elől. Ezzel lehetővé vált a közvetlen segítségnyújtás a még mindig a hegységben bújkáló emberek számára.
A BBC tudósítója, Jiyar Gol szerint Barzani látogatása a térségben bizonyítja, hogy a kurd erők biztosították a környék biztonságát, és a jezidiek visszatérhetnek falvaikba. Ugyanakkor egyes Peshmerga harcosok óvatosságra intenek az Iszlám Állam által hátrahagyott bombák és csapdák miatt.
A győzelmek hatására a Peshmerga tagjainak harci morálja az egekbe szökött, és készek megtisztítani a teljes környéket a dzsihadistáktól. Azonban az Iszlám Állam harcosai nem adják fel és Sinjar városában jelenleg is dúlnak a harcok a két fél között, mondta egy kurd parancsnok a BBC-nek.
Az al-Jazeera értesülései szerint a Sinjar környéki sikereket követően a kurd erők előrenyomultak Irak északnyugati részei felé, megközelítve Moszult, az Iszlám Állam egyik fontos iraki „bástyáját”.
A győzelmek lehetővé tették, hogy egy folyosót hozzanak létre Irak és Szíria között, amely segítségével biztosítani tudják egyrészt az utánpótlást és a szíriai kurdokkal való egyesülést, másrészt pedig a nők és gyermekek evakuálását.
A szíriai kurd fegyveres erő, a YPG dél felé nyomult, hogy csatlakozzon az iraki kurd erőkhöz. A Sinjar és szíriai területek között létrehozott folyosóval kapcsolatban a szíriai kurdok elmondták, hogy hét falvat visszafoglaltak az Iszlám Államtól, hármat Szíriában és négyet Irakban.
Káply Mátyás