Riga nem adná ingyen a szankciók eltörlését

Szó lehet az oroszellenes szankciók felülvizsgálatáról, ha Moszkva hajlandóságot mutat a Minszki megállapodás végrehajtására. De ha nincs előremozdulás, akkor nincs semmilyen erkölcsi alapunk a szankciók enyhítésére – jelentette ki szerdán Rigában brüsszeli tudósítók előtt Laimdota Straujuma, a soros EU-elnökséget január 1-től betöltő Lettország miniszterelnöke.

A lett külügyminiszter vasárnap Moszkvába utazik, hogy párbeszédet folytasson orosz kollégájával az ukrán válságról és a keleti partnerség jövőjéről, amelynek reformjáról a tervek szerint a májusban Rigában esedékes keleti partnerségi csúcson dönthetnek. Edgars Rinkevics, a lett diplomácia irányítója szerdán újságíróknak nyilatkozva úgy vélte, hogy vélhetően az olajárak zuhanásának és a rubel-árfolyam szabadesésének is szerepe van abban, hogy az utóbbi hetekben és napokban mintha nagyobb nyitottságot látnának Oroszország részéről az ukrán válság rendezését szolgáló párbeszéd iránt.

A lett külügyminiszter ugyanakkor nyilvánvalóvá tette, hogy Riga csak akkor tartaná elfogadhatónak a Moszkvát sújtó szankciók enyhítését, vagy esetleges feloldását, ha érdemi változások történnek Kelet-Ukrajnában, példának okáért megszűnik az orosz katonai jelenlét a szakadárok által elfoglalt területen. Rinkevics szerint az EU-nak rugalmas hozzáállást kell tanúsítania, és ha kedvező változást észlel az oroszok magatartásában, akkor szóba kerülhet a szankciók felülvizsgálata. „De, ha ez nem következik be, nem tartom reálisnak a szankciók feloldását” – jelentette ki a külügyminiszter, aki Rigában a lett soros elnökség kezdete alkalmával találkozott brüsszeli tudósítókkal.

Majdnem szó szerint hasonló álláspontot fogalmazott meg a lett kormányfő is, aki szerint az orosz vezetésnek a szankciók enyhítéséhez vagy feloldásához minimum teljesíteniük kell a Minszki megállapodásban foglaltakat. „Ha azonban nem látunk kedvező elmozdulást, semmilyen erkölcsi alapunk nincs arra, hogy felülvizsgáljuk a szankciókat” – szögezte le Laimdota Straujuma.

Külügyminisztere vitába szállt azokkal az állításokkal, melyek szerint a gazdasági és egyéb szankciók eddig hatástalanok voltak és nem idéztek elő semmilyen változást Moszkva magatartásában. „A büntetőintézkedések sohasem rövid távon hatnak. Nem értek egyet azokkal, akik azt mondják, hogy a szankciók úgysem működnek, így a legjobb, ha feloldjuk őket. Én nem látok a szankciókkal szemben alternatívát, amelyek egyébként sohasem öncélt, hanem pótlólagos nyomásgyakorlási eszközt jelentenek” – jelentette ki Rinkevics, hozzátéve, hogy amennyiben a terepen tovább romlik a helyzet, az EU-nak a márciusi csúcson késznek kell lennie újabb szankciókra.

A lett külügyminiszter úgy vélte, hogy meglehet éppen a szankcióknak köszönhetően sikerült elkerülni egy még rosszabb helyzetet, azt, hogy az oroszok egy folyosót nyissanak Ukrajnában a Fekete-tenger felé.

Az EU-nak a lett félév alatt döntést kell hoznia a még tavaly márciusban és áprilisban elfogadott szankciók meghosszabbítása ügyében, júliusban pedig a gazdasági büntetőintézkedésekről is. A hosszabbításhoz egyhangú döntés kell, és a lett elnökség elismeri, hogy kemény diónak ígérkezik a konszenzus kialakítása.

Edgars Rinkevics egy kérdésre válaszolva közölte, azon lesz, hogy az EU28-ak közös álláspontot alakítsanak ki a 2-ik világháború befejeződésének 70-ik évfordulója alkalmából tavasszal tartandó megemlékezéseket illetően. Emlékezetes, hogy Vlagyimír Putyin ebből az alkalomból május 9-én Moszkvába hívta meg a győztes hatalmak vezetőit. A balti államok és néhány ás, Moszkvával szemben különösen kritikus tagállam ugyanakkor tüntetőleg távolmaradna az eseménytől és egyesek még alternatív ünnepségeket is mérlegelnek, például Varsóban.

„Örülnénk, ha az EU28-ak között megállapodás jönne létre az ünnepségen való részvétel kérdésében” – szögezte le a lett diplomácia irányítója, aki ugyanakkor elismerte, hogy nem lesz könnyű egységes álláspontra jutni az ügyben.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »