Hiába Szaúd-Arábia és Izrael ellenséges viszonya, az iráni atomprogramtól, illetve az amerikai-iráni kapcsolatok mérséklődésétől mindkét fél tart.
Szaúdi tisztségiviselők nem hivatalosan kifejezték azon szándékukat, hogy az alapvető különbségek és a negatív viszony ellenére hajlandóak együttműködni Izraellel Irán ellen, olvasható a Middle East Monitor portálján.
Európai diplomatákkal folytatott zártkörű tárgyalások során szaúdi tisztségviselők elmondták, hogy amennyiben szükséges lenne, az Öböl-menti monarchia engedélyezi Izrael számára légterének használatát, de az együttműködés lehetőségét feltételekhez köti.
Az izraeli kettes TV csatorna értesülései szerint Szaúd-Arábia cserébe a palesztinokkal való megegyezés kérdésében való áttörést, előrelépést várja el Izraeltől.
Izrael az iráni nukleáris tárgyalások lehetséges kimeneteleire baljósan tekint, és féltékenyen szemléli az amerikai-iráni közeledést. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök március 3-án az amerikai Kongresszus előtt tart beszédet, amelynek központi témája az iráni atomprogram lesz.
Az elmúlt hetekben rendkívül feszült az izraeli-amerikai viszony, miután Barack Obama elnök elutasította Netanjahu látogatását, akit a Képviselőház republikánus elnöke, John Boehner hívott meg Washingtonba. Izrael emellett az Egyesült Államok szerint a nukleáris tárgyalásokat érintő titkosított anyagokat szellőztetett meg, hogy így lehetetlenítse el a megállapodást Irán és a P5+1 között.
Szaúd-Arábia Irán fő vetélytársa a térségben, és hasonlóan a többi Öböl-menti arab államhoz aggódik az iráni nukleáris képesség léte miatt. Szaúdi képviselők szerint komoly problémát jelenthet, hogy amennyiben Irán atomfegyverhez jut, a térség államai sorra követhetik példáját, amely rendkívüli instabilitást eredményezne a térségben.
Káply Mátyás