A márciusban megindított Tikrit és környéke elleni offenzíva eredményeként az iraki védelmi miniszter jelentése szerint az iraki hadsereg és síita milíciák körbevették a várost, beszorítva a dzsihadista harcosokat. Al-Obeidi szerint azonban még idő kell a hatékony támadás végrehajtásához.
Az iraki hadsereg síita milíciák támogatásával bekerítette és ostrom alatt tartja az Iszlám Állam által ellenőrzött települést, Tikritet, jelentette ki az iraki védelmi miniszter.
A Tikrit és környékének felszabadítását célzó műveletek március elsején vették kezdetüket. Az offenzívában csaknem harmincezer katona vesz részt, köztük az iraki hadsereg tagjai, illetve síita milíciák. Tikrit, Moszul után az egyik fő bástyája a dzsihadista szervezetnek.
Khaled al-Obeidi védelmi miniszter elmondta, hogy a Tikrit végső visszafoglalását célzó támadást nem fogják siettetni, ezzel minimalizálva az áldozatokat. „Amint úgy ítéljük meg, hogy megfelelő az idő a támadásra, akkor viszont olyan gyorsan lecsapunk, ahogy lehetséges. Tikrit jelenleg ostrom alatt áll. Arra törekszünk, hogy csökkentsük az áldozatok számát, és hogy megvédjuk a lakosságot”, mondta al-Obeidi, majd hozzátette: „Körbevettük a várost, a terroristák morálja igencsak alacsony. Ha eljön a pillanat, visszaszerezzük a várost anélkül, hogy ellenállsába ütköznénk.”
A Tikrit elleni offenzíva a Moszul visszafoglalását célzó későbbi hadműveletek előszobája lehet. Ez az első nagyobb szabású offenzíva, amelyben az Egyesült Államok vezette koalíció nem vesz részt, mivel – amerikai tisztségviselők szerint – az iraki vezetés nem kért segítséget.
Ugyanakkor feszültség figyelhető meg egyes síita milíciák és az iraki hadsereg között az amerikai légitámadásokhoz való viszonyulás tekintetében. Az egyik síita fegyveres csoport vezetője, Hadi al-Ameri kritizálta az iraki hadsereget, amiért az szerinte kért segítséget az Egyesült Államoktól.
Míg amerikai katonák részt vesznek az iraki hadsereg kiképzésében, addig a síita milíciák támogatásában nem az Iránnal való szoros kapcsolatuk miatt. John Brennan, a CIA igazgatója elmondta, hogy az iráni erők részvétele az Iszlám Állam elleni harcban Irakban jelentősen bonyolítják a helyzetet.
A Központi Hírszerző Ügynökség vezetője egy interjúban kijelentette, hogy Qassem Soleimani tábornok, a Quds Erők vezetője „nagyon aktívan és agresszívan” részt vesz a síita milíciák támogatásában, majd hozzátette, hogy jelenleg Irán nem Amerika szövetségese Irakban.