Kitekintő.hu

Jemeni válság: Genfben ülnek össze a felek

Az ENSZ főtitkárának bejelentése ellentmondásos reakciókat váltott ki a jemeni kormány képviselői között. Míg a külügyminisztert meglepte a bejelentés, és feltételként szabta meg, hogy a huszik tegyék le a fegyvert, illetve vonuljanak ki az elfoglalt területekről, addig az ENSZ-nagykövet szerint már kész tény, hogy minden jemeni csoport, köztük a huszik is részt vesznek a tárgyalásokon.

Az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun szerdán bejelentette, hogy május 28-án Genfben kerül sor a jemeni válság résztvevői közti tárgyalásokra, amelyek a konfliktus további elmélyülésének megakadályozását és végleges befejezését célozzák.

„A főtitkár örömmel jelenti be, hogy május 28-án megkezdődhetnek a konzultációk Genfben, hogy lépést tegyünk egy, a jemeni csoportok által vezetett békés politikai átmenet felé”, áll az ENSZ közleményében. A közlemény továbbá leszögezi, hogy a kezdeményés következménye a mindenre kiterjedő párbeszéd megkezdése a felek között, az ENSZ jemeni különleges megbízottjának, Ismail Ould Cheikh Ahmed vezetésével.

Az ENSZ-megbízott látogatást tett Jemenben, Szaúd-Arábiában és Egyiptomban, valamint hamarosan Iránba utazik, nyomást gyakorolva a regionális államokra a konfliktus mielőbbi lezárása érdekében.

Jemen külügyminiszterét meglepte a bejelentés, és hangsúlyozta, hogy csak akkor van létjogosultsága ennek, ha a huszik leteszik a fegyvert, és elhagyják a szeptember óta elfoglalt településeket. „Nem kaptunk hivatalos meghívást”, mondta Reyad Yassin Abdullah, majd hozzátette: „Rendkívül szűk az időkeret, ha létre is jön ez a kezdeményezés, semmiképpen sem május 28-án kell lennie.”

Ugyanakkor Jemen ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy mindegyik releváns jemeni erő, köztük a huszik is részt fognak venni a tárgyalásokon. „Természetesen Manszúr Hádi is képviselteti magát Genfben. Lehet, hogy alelnökét és miniszterelnökét, Khaled Bahah-t, lehet valaki mást küld, de képviselteti magát”, mondta a nagykövet. 

Eközben Rijádban – a huszik részvétele nélkül – a jemeni kormányzat konferenciát szervezett kedden, követelve, hogy a huszik tegyék le a fegyvert, és vonuljanak ki az elfoglalt területekről, és majd csak ezt követően kezdődhet meg bármilyen tárgyalás.