Peking szigetépítési munkálatai aláássák az ázsiai-csendes-óceáni térség biztonságát – figyelmeztetett ismét Ash Carter amerikai védelmi miniszter szombaton Szingapúrban, sürgetve, hogy a felek diplomáciai úton keressenek megoldást a kínai lépések hátterében húzódó területi viták megoldására.
Ash Carter, aki a térség magas rangú katonai vezetői előtt, az évente megrendezett „Sangri-La Párbeszéd” elnevezésű konferencián szólalt fel, elismerte, hogy néhány más ország is létrehozott előretolt bástyákat a Dél-kínai-tenger vitatott hovatartozású szigetein, de – mint mondta – a kínai szigetépítések léptéke bizonytalanságot teremtett Peking további terveit illetően.
„Kína több mint 800 hektárral növelte területét, többel mint az összes többi érintett ország együttvéve (…) és Kína alig 18 hónap alatt hajtotta ezt végre” – hangoztatta a Pentagon vezetője, hozzátéve, hogy „nem tudni, Kína meddig kíván elmenni”.
Kína a saját partjaitól messze, más országok partjaihoz közelebb eső zátonyokat nyilvánított sajátjának, és azokat – a térség más országaihoz hasonlóan – igyekszik szigetméretűvé nagyobbítani, hogy joggal terjeszthesse ki felségvizei területét, kizárólagos jogokat szerezve ezzel a tengerrészek gazdasági hasznosítására, a halászattól kezdve az ásványkincsek és energiahordozók kitermeléséig. A Fülöp-szigetek, Vietnam, Malajzia és Brunei – akárcsak Kína – részben vagy egészében maguknak követelik az érintett Spratly-szigeteket.
Ash Carter Szingapúrban az Egyesült Államok súlyos aggodalmának adott hangot a Kína által megszerzett szigetek militarizálása miatt is, úgy vélekedve, hogy az „növelni fogja a téves helyzetértékelések és konfliktusok veszélyét”. Washington egy nappal korábban jelezte, hogy felderítési adatai szerint Kína fegyvereket telepített a szóban forgó szigetekre.
A konferencián részt vevő kínai katonai delegáció egyik tagja válaszul kijelentette, hogy az amerikai miniszter által hangoztatott aggodalmak indokolatlanok. „A Dél-kínai-tenger hajózásának szabadságáról egyáltalán nincs szó, hiszen az sohasem szenvedett korlátozást” – mondta Csao Hsziao-cso vezérezredes, a kínai hadtudományi akadémia képviselője, tévesnek nevezve az amerikai bírálatot.
Jü Lin, a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg egy másik ezredese mindazonáltal úgy vélte, hogy az amerikai védelmi miniszter beszédének hangvétele „elfogadható” volt a kínai küldöttségnek, amely sokkal élesebb kirohanásra számított. Az Egyesült Államok fenntarthatja verbális bírálatát és folytathatja felderítési manővereit is, de „ennél többet sohasem fog tenni” – mondta.
Nakatani Gen japán nemzetvédelmi miniszter, aki a „Sangri-La” konferencia margóján kétoldalú megbeszélést tartott amerikai kollégájával, a találkozó után megerősítette: Tokió és Washington egyaránt ellenez minden, a területi status quo megváltoztatására irányuló lépést a Spratly-szigeteken és a Dél-kínai-tengeren.
Nakatani a konferencián elhangzott felszólalásában ismét országa sajnálatát fejezte ki a második világháborúban Japán által okozott szenvedések miatt.
Kitekintő / MTI