Nem kis meglepetésre Petro Poroshenko ukrán elnök Grúzia volt elnökét, Miheil Szaakasvilit nevezte ki a stratégiai fontosságú Odessza-régió élére. Szaakasvili a posztszovjet térségben lezajló színes forradalmak nyitányának, a „rózsás forradalomnak” volt vezető alakja, majd ő indította el az országot Európa és a NATO felé. Emellett ő próbálkozott némi területhez jutni a „medve barlangjánál”, amely 2008-ban meglepte a pekingi olimpián szurkoló nemzetközi közösséget. Vajon Szaakasvili kinevezése mögött komolyabb stratégiai elgondolás áll, vagy csak szeretnék felpiszkálna a téli álmából ébredező medvét?
Petro Poroshenko elnök Miheil Szaakasvili, volt grúz elnököt jelölte meg az ukrajnai dél-odesszai régió kormányzójának – közölte a Reuters hírügynökség május 31-én.
Poroshenko, aki kommunikációjában az ország európai integrációját jelöli meg fontos célként, már több nem ukrán állampolgárt is kinevezett kormányzati pozícióba, de Szaakasvili az első nem ukrán születésű, aki olyan helyzetbe kerül, hogy hatással legyen a tartományi kormányzásra.
Poroshenko elnök a bejelentést ünnepélyes keretek között ejtette meg Odesszában, s beszéde során Szaakasvilit „Ukrajna nagy barátjaként” jellemezte. A kinevezési procedúra megkönnyítése érdekében Poroshenko elnök garantálta a volt grúz elnök számára az ukrán állampolgárságot.
Az ukrán elnök ezen meglepő lépése igencsak növelte az indulatokat Moszkvában, ugyanis Szaakasvili vezető szerepet játszott a 2003-as grúziai „rózsás forradalomban”, mely a posztszovjet térségben lejátszódó „színes forradalmak” nyitányának tekinthető. Elnökké válását követően törekedett az országot a lehető legtávolabb navigálni Oroszországtól: nyugatbarát politikát folytatott, és kifejezte a posztszovjet ország NATO-csatlakozási szándékát. Amennyiben az előbbiek nem szolgáltatnának elég ellenérzést Moszkva számára, érdemes kiemelni, hogy Szaakasvili elnöklése alatt folyt le a 2008-as orosz-grúz háború is.
Szaakasvili kinevezése kapcsán az orosz miniszterelnök, Dmitrij Medvegyev a következő gúnyos tweetet tette közzé: „Szaakasvili – az Odessza régió vezetője. A „cirkusz” megy tovább. Szegény Ukrajna…”
Saakashvili is Head of the Odessa Region. When the circus comes to town… Poor Ukraine
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) 2015. Május 30.
A meglepő kinevezésről az ITAR TASS hírügynökség is közölt egy rövid cikket, melyben Poroshenko elnök szavait idézik: „ma bemutatom Önöknek az új kormányzót, aki az ország egy régi barátja. Személy szerint már több mint húsz éve ismerem. Ennek a személynek a neve pedig Miheil Szaakasvili.” Ezt követően az „elfogulatlan” orosz hírportál fontosnak tartott rávilágítani arra, hogy „Ukrajna régi nagy barátját” állami vagyon elsikkasztásával vádolják, valamint szeptemberben a volt elnöknek és családjának ingatlanjait lefoglalták, továbbá Szaakasvili személyes bankszámláját is zárolták.
Konsztantin Kosacsev, az Oroszországi Föderáció Nemzetközi Ügyek Bizottságának a vezetője szerint „Szaakasvili kinevezése mögött egyszerűen csak Kijev „kóros” Oroszország-utálata áll, mintsem Szaakasvili tehetsége és vezetői képességei”- nyilatkozta az ITAR TASS hírügynökségnek szombaton. Ezt követően a hírportál megemlíti, hogy a jelenlegi grúz vezetés visszaéléssel vádolja Szaakasvilit és kiadatását kérte több ízben is, illetve Grúzia kérte az Interpolt, hogy nemzetközi letartóztatási parancsot léptessenek életbe a volt elnökkel szemben.
Nem Moszkva az egyetlen, aki nem nézi jó szemmel a volt grúz elnök kinevezését. Az ITAR TASS-nak nyilatkozó Vitalij Barvinyenko – odesszai népi küldött – szerint „semmi jó nem várható az exelnök Szaakasvili kinevezésétől”.
„Odessza számos különböző kormányzót látott már, és most egy volt grúz elnököt. Egyébként, miután megtörtént Szaakasvili kinevezése, úgy tűnt, nem tesz különbséget a régió kormányzójának pozíciója és Odessza polgármesteri posztja között”- közli Barvinyenko szavait az ITAR TASS hírportál. Barvinyenko hozzátette, hogy véleménye szerint Kijev szándékosan nevez ki olyan embereket az ukrán régiók kormányzóinak, akiknek lényegében nem sok közük van az adott területekhez.
A képviselő továbbá elmondta, hogy az ukrán politika „elgrúziasítása” eddig sem kecsegtetett túl sok eredménnyel; a beígért reformok egyike sem valósult meg, elég csak a szintén grúz származású Alekszander Kvitashvili „áldásos” tevékenységét megvizsgálni a közegészségügyi helyzet kapcsán, és ez elég lesz arra, hogy „búcsút vegyünk bármilyen illúziótól”.
A Fekete-tengeri Odessza és térségének biztonsága stratégiai fontossággal bír földrajzi elhelyezkedéséből adódóan, azonban helyzete egyre több aggodalmat szül az ukránok számára a Krím-félsziget visszacsatolása / elcsatolása és a kelet-ukrajnai helyzet eszkalációja miatt.
A fentebb idézett Barvinyenko szerint „egy ilyen „emberkísérlet” egy ilyen magas prioritású stratégiai régióban, mint Odessza nem sok jót ígér”.
Fügedi Zita