A Kaspersky Lab jelentése szerint három olyan hotelben is találtak kibertámadásra utaló programokat, amelyek helyszínként szolgáltak az iráni nukleáris tárgyalások során. Az eddigi elemzések alapján a mostani vírus nagyban hasonlít egy korábbi, feltehetően izraeli fejlesztésű programra.
Számítógépes vírusok segítségével több olyan szállodát ért kibertámadás, ahol éppen az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalások zajlottak, idézte az orosz Kaspersky Lab jelentését a Reuters. Az orosz cég elmondása szerint három, a tárgyalásoknak helyszínt adó, európai hotel rendszereiben is megtalálták a vírust.
A Kaspersykn kívül az amerikai Symantec is megerősítette a hírt. Mindkét biztonságtechnikai cég kiemelte, hogy a kártevő szoftverek programozása valamelyest hasonlított a Duqu kémprograméhoz, amely számos vélemény szerint izraeli fejlesztésű. A Guardian szerint az új vírust „Duqu 2.0″–nak nevezték el.
„A 2014-2015-ös fertőzések egy része összeköthető a P5+1 tárgyalásokkal és a nukleáris tárgyalások korábbi helyszíneivel”, áll a Kaspersky Lab jelentésében.
A „P5+1” illetve az „EU3+3” kifejezések az Iránnal tárgyaló hatokat takarják, vagyis az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Oroszország, Kína és az Egyesült Államok együttesét. A hatok és Irán éppen a végleges megállapodás hajrájába érkeznek, a keretegyezmény szerint ugyanis június 30-ig kell megegyezniük.
Izrael mindeközben tagadja a vádakat. Csütörtökön Tzipi Hotovely miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy a „nemzetközi hírek Izrael érintettségéről alaptalanok”. A miniszterelnök-helyettes hozzátette, hogy „sokkal fontosabb, hogy megakadályozzunk egy rossz megállapodást, amelynek végén egy nukleáris Iránnal találhatjuk szembe magunkat”.
Izrael ellenzi az Iránnal való megállapodást, és gyakran hangoztatja, hogy nem elégedett a hatok Iránnal szemben való „engedékenységével”. Izraeli hivatalos források a tárgyalássorozat közben gyakorta megjegyezték, hogy teljesen tisztában vannak az Iránnal folytatott megbeszéléseken való elhangzottakkal. Az információikat a szövetségeseiken kívül hírszerzési forrásokból is kapják.
Bár a hivatalos források nem fejtették ki, hogy pontosan mit takarnak a „hírszerzési források” izraeli szempontból, állításuk szerint soha sem kémkedtek az Egyesült Államok ellen.
Ettől függetlenül az USA korábban már azzal vádolta Izraelt, hogy direkt oly módon szivárogtatnak ki a tárgyalásokról információkat, hogy az amerikai álláspontokat eltorzítsák.
A Kaspersky jelentése szerint az új vírus parancssorokat tartalmaz a konferenciákon használhatott szoftverek számára. A Symantec valamint a Kaspersky elemzői is arra hívták fel a figyelmet, hogy van átfedés a Duqu és a Stuxnet között. Utóbbi vírust, amely feltehetően amerikai-izraeli projekt volt, 2009 és 2010 között használták az iráni atomprogram ellen. A Stuxnet körülbelül ezer urándúsító centrifugát pusztított el.
A tárgyalássorozat fő helyszínei eddig Genf, Bécs, München, Montreux és Lausanne voltak.