A hatóságok tiltása ellenére tüntetők ezrei gyűltek össze szombaton a malajziai fővárosban, Kuala Lumpurban, hogy a sikkasztási botrányba keveredett Najib Razak miniszterelnök lemondását követeljék.
A kormányfő hetek óta dacol az őt érő politikai támadásokkal. A The Wall Street Journal című amerikai napilap augusztus elején számolt be arról, hogy malajziai nyomozók feltárták: 2,6 milliárd ringgitet (több mint 600 millió dollárt) utaltak át a miniszterelnök személyes számláira a 1Malaysia Development Berhad (1MDB) állami fejlesztési alappal kapcsolatban álló közhivatalok, bankok és cégek. Az összeg minden jel szerint kampánycélokat szolgált.
A Kuala Lumpurban összegyűlt, nagy számban sárga pólót viselő tüntetők abban reménykednek, hogy útjára indíthatnak egy tömegmozgalmat, amely kikényszeríti Razak távozását, elemzők azonban kételkednek abban, hogy ez sikerülhet.
A hatóságok szigorú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe a hét végére meghirdetett kétnapos tiltakozó akció miatt, és a rohamrendőrség teherautókkal, valamint vízágyúkkal zárta le a nagygyűlés meghirdetett helyszínét.
A tiltakozókat azonban a jelek szerint nem riasztotta el sem a fokozott rendőri készültség, sem az, hogy a hatóságok betiltották a megmozdulást, blokkolták a szervezők weboldalát és megtiltották a sárga szín viselését, amely a tüntetést szervező, átlátható és tisztességes választásokat követelő Bersih (magyarul: tiszta) mozgalom jelképe.
A Malaysiakini nevű hírportál közlése szerint délutánra mintegy 80 ezer tüntető gyűlt össze ünnepi hangulatban. A Bersih az ország Borneo szigeti részének két nagyvárosában is meghirdette a tiltakozó megmozdulást.
A Star című napilap még csütörtökön azt írta, nem kizárt, hogy a hadsereg beavatkozik, ha a tiltakozásokat nem sikerül kordában tartani, esetleg rendkívüli állapotot hirdet. Ez és a tüntetés fővárosi betiltása azt az aggodalmat keltette, hogy megismétlődhet az egyik 2012-es nagygyűlés esete, amikor a rendőrség vízágyúkkal és könnygázzal kergette szét a tüntetőket.
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet ugyanakkor arra szólította fel a malajziai kormányt, hogy ne próbálja meg elfojtani a tiltakozásokat, inkább hallgassa meg a tüntetők követeléseit.
Najib a hónap elején menesztette az 1MDB botrányával kapcsolatban magyarázatot követelő helyettesét és a kormány több más tagját. Abdul Gani Patail főügyészt, aki részt vett a kormányfő feltételezett korrupciós ügyeiben folyó nyomozásban, szintén leváltották. A botrányról beszámoló két napilapot, illetve hírportál működését is felfüggesztették.
A kormányfőt az ügy miatt beperelő ellenzéki Népi Igazság Párt (PKR) szerint a mintegy 196 milliárd forintnak megfelelő összeget a kormányfő az 1957 óta hatalmon lévő Nemzeti Front (BN) kormánykoalíció 2013-as választási kampányában használta fel. A PKR közölte, hogy ha gyanújuk bebizonyosodik, akkor a BN a megengedett kampánypénzek huszonhatszorosát költötte el, s ezzel megsértette a délkelet-ázsiai ország választási törvényét.
A kormányfő, valamint a 10,4 milliárd dolláros (több mint 3 ezer milliárd forintos) adósságot felhalmozó 1MDB tagadja, hogy bűncselekményt követett volna el.