Ahogy közeledik az előválasztási szezon az Amerikai Egyesült Államokban, úgy élesedik a verseny az indulók között, akik változóan szerepeltek a nyári időszakban. Iowai és New Hampshire-i elemzők értékelték a a jelöltek elmúlt hónapokban nyújtott teljesítményeit.
A vakációról hazatérő szakértők újra munkába lendültek, megindultak az elemzések és értékelések az amerikai elnökválasztás kapcsán is. Noha a választásra csak a 2016-os év végén kerül sor, ezt megelőzi a minden államban megrendezett úgynevezett előválasztás, melynek során a két nagy párt, a republikánusok és a demokraták színeiben induló jelöltek széles mezőnye jelentősen szűkül.
Az előválasztási szezon hagyományosan az iowai jelölt-jelölő gyűléssel és a New Hamphsire-i előválasztással veszi kezdetét még az országos voksolást megelőző télen. New Hamphsire-ben nagy hangsúly jut a független szavazókra (ők egyik pártnak sem regisztrált szavazói), akik okozhatnak, és okoznak is meglepetéseket. Ezért érdemes az itt kialakuló erőviszonyokat szemmel követni, hiszen jelentős befolyással bírnak az előválasztások első szakaszára.Iowai, meg nem nevezett republikánus belső források értékelése alapján elmondható, a nyár egyértelmű vesztese Scott Walker wisconsini kormányzó, aki eddig vezette a helyi republikánus listákat, azonban a nyár folyamán fokozatosan veszített népszerűségéből, köszönhetően annak, hogy véleményét rendszeresen változtatta különböző politikai kérdésekkel, a bevándorlókkal, az abortusszal kapcsolatban. „Iowában fontos a hitelesség. Nagyon is. Lényegében ez az egyetlen, ami számít” nyilatkozta egy helyi republikánus. Szemére hányták még felkészületlenségét, a vitákon nyújtott „szánalmas szereplését” is.
Ennek fényében érthető, hogy a megkérdezett helyi szakértők, aktivisták 56 százaléka vélte úgy, a nyár vesztese Walker volt. A New Hamphsire-i republikánus források 40 százaléka volt hasonló véleményen az elnökjelölt szereplését illetően.
A demokrata oldalon a legrosszabbul Martin O’Malley, Maryland állam kormányzója teljesített. A két államban megkérdezett szakértők 61%-a sorolta őt a vesztesek közé. Legnagyobb hibájaként említették, hogy nem nyújt lényeges alternatívát Hillary Clintonnal szemben,aki az Amerikai Egyesült Államok első női elnöke kíván lenni. O’Malley kampányát a vermonti demokrata induló, Bernie Sanders népszerűségének váratlan növekedése is negatívan érintette. A megkérdezett elemzők elmondása szerint: „O’Malley mindent úgy csinált, ahogy az meg van írva, de a demokrata párton belül jelenleg nem túl nagy az érdeklődés egy „mainstream” fehér, férfi jelölt iránt”
Arra a kérdésre, hogy melyik jelölt szerepelt a legjobban a nyár folyamán, a két államban a tanácsadók a republikánus oldalon egyértelműen Donald Trumpot (81 százalékos egyetértéssel), a demokraták pedig Bernie Sanderst (53 százalékkal) nevezték meg. „Nem szívesen mondom ezt, de senki más nem uralta úgy a médiát és a közbeszédet, mint Donald Trump” nyilatkozott egy New Hamphsire-i republikánus szakértő.
Amint megkezdődnek az előválasztások és elkezdődnek kirajzolódni az erőviszonyok a jelöltek között, az indulók mezőnye pártonként néhány esélyesre fog szűkülni. Államonként eltérő időpontban tartják a voksolást, de jelentősége miatt, a New Hampshire-i és az iowai voksolás mellett meg kell említeni az úgynevezett „Szuper Keddet” február elején, mikor egyidejűleg közel 20 államban kerül sor az egyes pártok végleges jelöltjét eredményező előválasztásra.
Koppány Mátyás