Kitekintő.hu

Jeruzsálem a harmadik intifáda küszöbén

Kiürült a jeruzsálemi Óváros a hétvégi erőszakhullám hatására: a megerősített biztonsági jelenlét ellenére a turistákat és a hívőket elrettentette a terror gyors terjedése a szent helyek meglátogatásától. Izrael a harmadik palesztin felkelés küszöbére került a sorozatos terrorcselekmények miatt.

Szombat este Jeruzsálem Óvárosában az Oroszlános kapu közelében egy palesztin támadás során két izraeli férfi vesztette életét, míg egy huszonkét éves nő kétéves gyermekével együtt megsebesült. A kisgyermek édesapja meghalt a támadás során, a család éppen úton volt a Siratófalhoz imádkozni a zsidó ünnepek idején.

A rendőrség szóvivője szerint a támadó egy tizenkilenc éves, Ramallahból származó palesztin férfi, Mohand Halabi volt, aki először a gyermek édesapját szúrta le. A helyszínre érkező rendőrök két perc alatt lelőtték a támadót. Halabi pénteki Facebookon közölt üzenetében azt írta, hogy elkezdődött a harmadik intifáda, azaz a palesztin felkelés. A Hamász palesztin terrorszervezet „hősiesnek” nevezte Halabi tettét, és nyilatkozatuk szerint „támogatják és üdvözlik az olyan ellenálló tevékenységet, amely az izraeli katonákat és telepeseket támadja. A ciszjordániai támogatóik készek meghalni és feláldozni magukat az al-Aksza mecset védelméért”.

Csütörtökön egy izraeli házaspár halt meg, amikor a család gépkocsiját támadás érte útközben Ciszjordániában. A gépkocsiban utazó, árván maradt négy gyermek súlyos sérülés nélkül megúszta a támadást. A Hamász „bátor ellenállásnak” minősítette a támadást, „természetes reakciónak tartja azt az izraeli bűncselekményekre”, és a zsidó állam elleni további harcra szólított fel.

Az ehhez hasonló erőszakos cselekmények ismét a jeruzsálemi hétköznapok részévé váltak az utóbbi hetekben. A drámai mértékben romló jeruzsálemi biztonsági helyzetre való tekintettel az izraeli rendőrség két napra szigorúbb szabályokat vezetett be az Óvárosban: izraeli állampolgárok, az Óváros lakosai, turisták, üzlettulajdonosok és iskolás gyerekek mehettek csak be. Nem ez volt az egyetlen erőszakos cselekmény szombat este: Hebronban gyújtóbombát dobtak egy katonai járműre, amelyben katonák nem tartózkodtak. Rendkívül elterjedt az elhaladó járművekre való kődobálás Izraelben, többek között egy kő talált el egy mentőautót is. Zsidók is megtámadtak Jeruzsálemben egy arab gépkocsivezetőt, valamint négy szélsőjobboldali izraelit őrizetbe vettek, mert tüntetésükkel akadályozták a forgalmat.

Vasárnap folytatódtak a palesztin támadások Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben, és a Vörös Félhold humanitárius szervezet állítása szerint körülbelül hetvenhét palesztin sebesült meg csak aznap. A ciszjordániai Tulkarmban egy tizennyolc éves palesztin halt meg a rendőrökkel való összecsapásban, temetésén hétfőn ezrek rótták le kegyeletüket. Kelet-Jeruzsálemben mintegy kétszázötven palesztin szikladarabokat és gyújtóbombákat dobált az izraeli biztonsági erőkre Abu Dis közelében. Ramallah mellett az izraeli hadsereg tömegoszlatást alkalmazott a kődobáló palesztinokkal szemben.

A palesztinok állítása szerint szombaton zsidó telepesek palesztin járműveket támadtak meg kövekkel a hatvanas számú út mentén, vasárnap pedig negyvenen korlátozták a Shiloh csomópont közlekedését és köveket hajítottak palesztin járművekre. 

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök új és a korábbiaknál szigorúbb intézkedéseket ígért a terrorizmus visszaszorítására, valamint az elkövetők elrettentésére és szigorú megbüntetésére hívta fel a figyelmet a véres hétvégi eseményeket követően. Az izraeli kormányfő felgyorsítja az elkövetők otthonainak lerombolását, a lázadókra is kiterjeszti az adminisztratív őrizetet, tovább erősíti a biztonsági jelenlétet Jeruzsálemben és Ciszjordániában, valamint korlátozza a palesztinok látogatását a jeruzsálemi Óváros területén. Ezekkel a lépésekkel viszont minden valószínűséggel tovább tüzelheti a palesztin lázadókat.

Ban Ki-mún ENSZ főtitkár felszólította Mahmúd Abbászt, a Palesztin Hatóság elnökét, hogy vitassák meg a feszültség növekedését, és súlyos aggodalmát fejezte ki az erőszak veszélyes fokozódása miatt. Az ENSZ főtitkár arra figyelmeztetett, hogy a helyzet könnyen kontrollálhatatlanná válhat. Abbász azt válaszolta, hogy a zsidó telepesek az Izraeli Védelmi Erők támogatását élvezve provokálják a palesztinokat, és elzárják az utakat előlük Ciszjordániában, valamint a Templom-hegyen lévő al-Aksza mecset bejáratát is blokkolják. Ezért a palesztinok számára nemzetközi védelmet tart szükségesnek. 

Mindeközben vasárnap éjjel két rakétatámadás miatt szólaltak meg a szirénák a Gázai-övezethez közel eső izraeli területeken, amelyre válaszul hétfőn reggel a Hamász infrastruktúráját támadta az izraeli hadsereg Gázában. Az izraeli katonák komoly ellenállást tapasztaltak a palesztinok részéről a Ramallah közelében található Surdában, ahol az izraeli hadsereg Halabi családjának otthonát készült megsemmisíteni. A palesztin tüntetők elzárták az utat, kövekkel dobálták a katonákat, akik pedig tüzet nyitottak rájuk a palesztin fél elmondása szerint.

Ezzel szemben az Izraeli Védelmi Erők nyilatkozata szerint csak figyelmeztető lövéseket adtak le és tömegoszlató módszereket vetettek be. A Palesztin Vörös Félhold adatai alapján szombat óta kétszázhúsz palesztin sérült meg, akik közül legalább kilencvenhat palesztint az izraeli biztonsági erők vagy a zsidó telepesek lőttek meg. A palesztin média kiemelte, hogy a zsidó telepesek lázadása során palesztin otthonokat és járműveket, valamint mezőgazdasági területeket gyújtottak fel.

Ayelet Shaked izraeli igazságügyi miniszter azzal vádolta Benjamin Netanjahut, hogy „nem ad elegendő támogatást a ciszjordániai katonai parancsnokoknak”. Shaked szerint „Izraelnek fájdalmat kell okozni a palesztinoknak, hogy megértsék, hogy a fegyveres tevékenység nem kifizetődő”. Isaac Herzog ellenzéki vezető politikus azzal támadta a zsidó állam kormányfőjét, hogy „elvesztette az izraeli állampolgárok biztonsága feletti ellenőrzést”. „A kormánynak nincs valódi terve a terrorizmus elleni harcra, ez kristálytiszta minden izraeli számára”, nyilatkozta Herzog. A Palesztin Felszabadítási Szervezet is kritizálta a zsidó államot, hogy az „kollektív büntetést alkalmaz a palesztinokkal szemben és szándékosan teremt instabilitást, amely immár kicsúszik az irányítása alól”.

Hétfőn a Betlehemtől északra fekvő Aida menekülttáborban megöltek egy tizenhárom éves palesztin gyermeket az összecsapások során, amely a tulkarmi palesztin fiatal halála után még tovább fokozhatja a feszültséget a zsidók és palesztinok között. Mindezek fényében az erőszakos cselekmények további elszaporodása várható a zsidó államban, amely a harmadik intifáda kialakulásához vezethet akár a közeljövőben.

Az 1987-ben kezdődött első intifáda, majd a 2000-ben kitört második intifáda során a palesztin felkelők rendszeresen kövekkel támadtak az izraeli biztonsági erőkre, tüntetéseket tartottak és számos öngyilkos merényletet hajtottak végre, amellyel évekre destabilizálták a zsidó államot. A harmadik intifáda kialakulásának a békefolyamat újraindításával lehetne elejét venni, amelyre a párbeszéd megszűnése miatt nagyon kicsi az esély. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök többször jelezte, hogy kész azonnal és feltétel nélkül tárgyalóasztalhoz ülni a palesztin féllel, de Abbász palesztin elnök csak feltételekkel tárgyalna az izraeli kormánnyal: ezek közé tartozik a zsidó telepek építésének abbahagyása is, amelyre Netanjahu nem hajlandó.