- Az ENSZ Biztonsági Tanácsának hatásköre a nemzetközi béke és biztonság fenntartása, aminek kapcsán valamennyi tagállam nevében jár el.
- Tagjai közül 5 állandó, 10 pedig változó (a Közgyűlés választja).
- A világ egyik legnagyobb gazdaságaként Brazília is felvételt követel a Biztonsági Tanács állandó tagja közé, aminek Dilma Rousseff nemrégiben ismét hangot adott, Akhisino japán herceg Brazíliában tett látogatása során.
A herceg látogatásának célja a két ország között 120 éve fennálló politikai és gazdasági kapcsolatok ünneplése volt, amelyen Brazília megerősítette az ENSZ-BT átalakítására irányuló törekvéseit. A reform részeként mind a latin-amerikai ország, mind pedig Japán állandó helyhez és vétójoghoz jutna a Biztonsági Tanácsban az állandó tagok – azaz Kína, Oroszország, Franciaország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok – mellett.
Brazília és Japán két másik jelentős gazdasági hatalommal – Németországgal és Indiával – együtt alkotja a „G4”-ek csoportját, akik egymást támogatva harcolnak az állandó tagság megszerzéséért. Hosszú idő után a négy ország idén újra összeült, hogy új lendületet adjon reformtörekvésüknek.
„Erős politikai kötelékekben rejlik az egységünk. A nemzetközi kérdéseket érintő kétoldalú megállapodásunk a G4-ekben, Németországgal és Indiával, való közös fellépésünkön is egyértelműen megmutatkozik. Az együttműködés célja az ENSZ BT reformjának ösztönzése és a XXI. század kihívásaihoz való alkalmazkodás elősegítése” – nyilatkozta Mauro Vieria brazil külügyminiszter.
A következő találkozóra jövő év decemberében kerül majd sor, aminek keretében a brazil elnök fog látogatást tenni Japánban.
Deák Alexandra