Kitekintő.hu

Iszlám Állam: a globálissá válás kockázatai

Az Iszlám Állam vállalta magára a pénteki párizsi merényleteket, amely tény egy stratégiaváltást feltételez a szélsőséges szervezet tevékenységében, amennyiben az eddigi, közel-keleti térségre korlátozódó műveletek globálissá váltak. 

A terrorszervezet 2014 nyarán került reflektorfénybe, miután Moszul elfoglalását követően végigsöpört Irak főleg szunniták lakta területein, és a már ellenőrzése alatt lévő szíriai tartományokkal „egyesülve”, egy körülbelül Belgium nagyságú területen kezdett hatalmat gyakorolni, kvázi államként működve. Az Iszlám Állam (Daes, ISIS, ISIL, korábban AQI) története ugyanakkor messzebbre nyúlik vissza és létrejötte Irak 2003-as, az Egyesült Államok általi megszállásában keresendő. 

Körülbelül 2004 óta a szervezet, különböző néven és vezetés alatt számos támadást hajtott végre és merényletet követett el az iraki, majd a szíriai kormány, keresztények, síiták és az iszlám vallás a szervezet által követendő radikális, szélsőséges értelmezését elutasító szunniták, valamint kurdok és a szíriai ellenzéki csoportok ellen is. E támadásokat a 2014 óta megerősödött szervezet kiterjesztette a térség más államaira is, köztük Egyiptomra, Jemenre, Libanonra és Törökországra is. Azaz az ISIS tevékenységének helyszínei a közel-keleti régióra koncentrálódtak és „külföldön” mindössze ún. „magányos farkas” akciókra szólított fel. 

A párizsi események ebben az értelemben egy jelentős irányváltást jelentenek. Továbbra sincsenek biztos információink arról, hogy a merényleteket közvetlenül az Iszlám Állam központi vezetése vagy csak középvezetők koordinálták-e, illetve, hogy egyszeri támadásról vagy egy nagyobb hadjárat részéről van-e szó. Ugyanakkor érdemes számításba venni, hogy mi állhat e stratégiaváltás mögött és milyen hátrányokkal járhat a szervezetre nézve. 

Lehetséges okok

A globálissá válás negatív következményei

Nem véletlen, hogy az elmúlt évtized két „legsikeresebb” terrorszervezete, a Hezbollah és a Hamász. Erőszakos tevékenységüket mindketten közvetlenül és kizárólag a régióra fókuszálják, és nem igazán dédelgetnek globális álmokat. Részben ennek eredményeként a Hezbollah Libanon egyik legfőbb politikai és katonai tényezője, míg Hamász a kvázi irányítója a Gázai-övezetnek.

Amennyiben az Iszlám Állam hosszú távon megveti a lábát Nyugat-Európában és folytatja a globálissá válás folyamatát, sajnos, feltehetőleg számos szörnyű esetet fog átélni az öreg kontinens, ugyanakkor mindemellett látni kell, hogy ezek az ambíciók vissza is üthetnek és negatívan érinthetik a terrorszervezetet.

VOX, Brookings