Nicaragua: visszatoloncolják a kubai menekülteket

  • A kubai menekültáradat egyre nagyobb feszültséget okoz Közép-Amerika országaiban.
  • A Nicaragua és Costa Rica között fennálló menekültpolitikai konfliktus sok tekintetben hasonlít magyar-horvát konfliktushoz.
  • A kubai-amerikai kapcsolatok javulása jelentős változást hozhat az USA menekültpolitikájában.

Nicaragua több száz kubai menekültet fordít vissza azok közül, akik vasárnap a szomszédos Costa Rica felől átlépték az ország határát.

A kubaiak észak felé szeretnének tovább menni, és a szárazföldön keresztül elérni az Amerikai Egyesült Államokat. A migránsok ugyanis attól tartanak, hogy az egyre inkább javuló amerikai-kubai kapcsolatok miatt az USA akkor is megtagadja tőlük a tartózkodási jogot, ha szárazföldön keresztül érik el az országot.

Nicaragua azzal vádolja Costa Ricát, hogy több ezer kubait utaztatott a közös déli határszakaszhoz. Ezzel szemben a kubai menekültek azt állítják, hogy először Ecuadorba repültek, majd onnan mentek Costa Ricába Kolumbián és Panamán keresztül.

A menekültek arról panaszkodtak, hogy Costa Ricában rekedtek miután az embercsempészeknek nem sikerült megszervezni, hogy az Egyesült Államokba szállítsák őket. A Costa Rica-i hatóságok szombaton több mint 1700, az országon való átutazásra feljogosító vízumot adtak ki azoknak a kubai migránsoknak, akik Panama felől lépték át illegálisan a határt.

Nicaragua baloldali kormánya, amely Kuba egyik legfőbb szövetségese, azt állítja, nem volt más választása, hiszen valahogyan kezelni kell azt a humanitárius válságot, ami a régióban kialakult.

A kubaiak a nicaraguai média kérdésére elmondták, hogy órákig vártak az átutazási engedélyre. Mivel azonban mindezt hiába tették, kénytelenek voltak illegálisan átlépni a Penas Blancas határállomást. Ezután folytatták útjukat észak felé a pánamerikai országúton, ahol azonban útjukat állták a nicaraguai biztonsági erők, akik azonnal visszaszállították a menekülteket Costa Ricába. Néhány migráns arról panaszkodott, hogy az intézkedés során a rendőrök könnygázt használtak, illetve gumilövedékkel lőtték őket.

Costa Rica külügyminisztere, Manuel Gonzalez élesen bírálta Nicaraguát a kialakult helyzet kezelése miatt. „Hiába zárják le egyes országok a határaikat, az emberek így is mindent megtesznek majd, hogy eljussanak a tervezett úti céljukhoz.” – mondta a politikus.

Egy kubai menekült az El Nuevo Diario nevű helyi újságnak elmondta, hogy a legtöbben már két hónapja úton vannak. „Munkanélküliek voltunk Kubában ezért indultunk útnak. A csoportunk zömmel gyerekekből és terhes nőkből áll” – mondta az 50 éves menekült.

Egy másik migráns a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy nem akarnak sem Costa Ricában, sem Nicaraguában maradni, mindenképpen az Amerikai Egyesült Államokba akarnak eljutni.

A kubai menekültek száma tavaly kezdett el ugrásszerűen megnőni, miután Kuba és az Egyesült Államok bejelentette rendezik a két ország diplomáciai kapcsolatot.

Az 1966-os Cuban  Refugee  Adjustment  Act-nek (CAA – a kubai bevándorlók kezelését meghatározó szövetségi jogszabálynak) köszönhetően a kubaiak jóval könnyebben kaptak menedékjogot az Egyesült Államokban, mint más országok menekültjei, emellett jelentős kedvezményekben is részesülnek. Sokan attól tartanak, a két ország közti kapcsolat javulásával párhuzamosan ezek a kiváltságok megszűnnek majd.

Az amerikai Vám-és Határvédelmi szolgálat számításai szerint az elmúlt egy év során több mint 25 ezer kubai lépett be az Egyesült Államokba az ország déli határánál.

Berbás Péter

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »