- Több mint 100 embert tartóztattak le az elmúlt két évben az állami olajvállalatot – Petrobras – érintő korrupciós nyomozás során.
- Dilma Rousseff elnöki széke egyre inkább inog a botránysorozat miatt.
Brazília egyik leggazdagabb üzletemberét és egy szenátort is letartóztattak a Petrobras, olajipari óriással kapcsolatos korrupciós nyomozás során.
Andre Esteves milliárdost Rio de Janeiro-i otthonában tartoztatták le. Több dokumentumot is lefoglaltak a hatóságok mind az üzletember otthonából, mind az általa vezetett Sao Paulo-i befektetési bank (BTG Pactual) székhelyéről.
Esteves jelenleg a 13. leggazdagabb ember Brazíliában, vagyonát 2,5 milliárd dollárra becsülik.
Eközben a Szenátus munkáspárti vezetőjét, Delcidio Amaralt is letartoztatta a rendőrség. Amaral a jelenlegi kormány első számú jogalkotójának számít, így volt lehetősége hátráltatni a nyomozást. Ugyanis a korrupció mellett ezzel is megvádolták, ahogyan Estevest is.
Titkos hangfelvétel
Amaral letartóztatását követően a rendőrség nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, melyből kiderült, hogy a Petrobras korábbi nemzetközi igazgatójának, Nestor Ceverónak bizonyítéka volt ellenük a korrupciós ügyekkel kapcsolatban. Mint kiderült, Amaral és Esteves a terhelő tények eltusolásáért cserébe segítette volna Cervero „szökését” Európába.
A felvételt Cervero fia rögzítette titokban, aki nem értett egyet azzal, hogy apja külföldre akar menekülni az igazságszolgáltatás elől.
A Munkáspárt elnöke, Rui Falcao a letartóztatások után közleményben határolódott el Amaral szenátortól: „A szenátort kizártuk a pártból, nem vállalunk vele szolidaritást és nem nyújtunk neki semmilyen segítséget” – mondta Falcao.
Meglepő tények
Több mint száz embert tartóztattak le a két éve zajló korrupciós nyomozás során, köztük magas rangú politikusokat és vezető beosztású embereket a Petrobrastól és különböző építőipari cégektől egyaránt.
Brazília jelenlegi elnöke, Dilma Rousseff – aki a Petrobras Igazgatótanácsának korábbi elnöke is egyben – ugyan közvetlenül nem érintett a korrupciós botrányban, ennek ellenére folyamatos politikai nyomás alatt van az események miatt.
Berbás Péter