- Az olasz kormány részéről elégedetlenséget váltott ki a Bizottság egy sor, különböző területeken hozott lépése.
- Matteo Renzi kormánya nemrég nyomás alá került, miután a múlt hónapban négy kisebb olasz bankot megmentett.
- A Bizottság figyelmeztette Rómát, hogy a közvetlen segítségnyújtás ellentétes az uniós alapelvekkel.
Olaszország nem kap elég tiszteletet az Európai Bizottságtól és európai partnereitől, és elszánta magát, hogy meggyőzze az EU-t egy határozottabb, a növekedést erősebben támogató politika elfogadásáról – mondta csütörtökön az olasz kormány uniós ügyekben illetékes államtitkára a Reuters hírügynökségnek.
„Reméljük, és az várjuk, hogy változás fog bekövetkezni a bizottság és más tagállamok részéről az Olaszországgal szembeni hozzáállásukban” – mondta Sandro Gozi.
Az olasz kormány részéről elégedetlenséget váltott ki a Bizottság egy sor, különböző területeken hozott lépése, a menekültügytől az egyes nehéz helyzetbe került olasz bankok megsegítésével kapcsolatos állásponton át egy nagy acélgyárnak nyújtott állami segítség ügyében indított vizsgálatig.
Ha továbbra is hasonló, az olasz kormány szándékával ellentétes döntések születnek az unióban, akkor „Róma előtt nyitva áll a lehetőség, hogy az Európai Bíróságon megtámadja azokat” – jelentette ki Gozi. Az Európai Bizottságnak bizonyítania kell, hogy „valamennyi tagállam számára a szerződések őre, és nem csak néhány tagállam számára” – tette hozzá, növekedésbarát uniós politikát és „Olaszország európai szerepével szembeni tiszteletet” szorgalmazva.
Matteo Renzi kormánya nemrég nyomás alá került, miután a múlt hónapban négy kisebb olasz bankot megmentett. A Bizottság figyelmeztette Rómát arra, hogy a hitelezőknek való közvetlen segítségnyújtás ellentétes lenne az állami segítségnyújtásra és a verseny szabadságára vonatkozó uniós alapelvekkel. A Renzi-kormány szerint azonban az EU nagyobb rugalmasságot tanúsított a közelmúltban, amikor portugál és német bankok megsegítéséről volt szó. Súrlódást okozott Róma és Brüsszel között az is, hogy a Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, amiért az olasz hatóságok állítólag nem vettek ujjlenyomatot több ezer, Líbiából érkezett menekülttől.
Kitekintő / MTI