- Szünetet rendelt el a szíriai béketárgyalásokon február 25-ig Staffan de Mistura ENSZ-megbízott.
- A diplomata azt mondta a sajtónak Genfben, arra nem hajlandó, hogy csak a tárgyalások kedvéért tárgyaljon.
- Az eltelt öt nap alatt az ENSZ-megbízott kétszer tárgyalt a damaszkuszi kormány küldöttségével és ugyancsak kétszer az ellenzéki delegációval.
- A felek egymással nem álltak szóba.
Szünetet rendelt el a szíriai béketárgyalásokon február 25-ig Staffan de Mistura ENSZ-megbízott szerdán.
A diplomata azt mondta a sajtónak Genfben, hogy nem csalódott, továbbra is eltökélt, de realistának kell lenni. Arra nem hajlandó, hogy csak a tárgyalások kedvéért tárgyaljon – jelentette ki. Közölte: kérni fogja a tárgyalásokat támogató országokat, hogy azonnal találkozzanak, és próbáljanak megoldani ügyeket. Részleteket erről nem hozott nyilvánosságra.
Mistura hangsúlyozta, hogy nincs szó sem kudarcról, sem a tárgyalások végéről. A felek eljöttek Genfbe és itt is maradtak. Mindkét fél érdekelt a politikai folyamat elindításában – mondta, miután az ellenzék képviselőivel találkozott egy szállodában.
Az eltelt öt nap alatt az ENSZ-megbízott kétszer tárgyalt a damaszkuszi kormány küldöttségével és ugyancsak kétszer az ellenzéki delegációval. Ők egymással nem álltak szóba.
Mistura döntésének bejelentése után Bassár Dzsaafari szíriai ENSZ-nagykövet, a kormányküldöttség vezetője azt mondta, hogy szerinte az ellenzék Szaúd-Arábia nyomására ott akarta hagyni a tárgyalásokat. – Pár órája megtudtuk, hogy Rijád vissza akar lépni a tárgyalásoktól, és ezt fedezi politikailag Mistura bejelentése – jelentette ki, és úgy értékelte, hogy „a Szíriai Arab Köztársaság kormányán kívül mindenki kudarcot vallott”. Azt később közlik, hogy február 25-én visszatérnek-e Genfbe – tette hozzá.
Az ellenzék részéről Rijád Hidzsáb főkoordinátor azt mondta a sajtónak, hogy a damaszkuszi rendszer vitte kudarcba a tárgyalásokat, és „újból ezt fogja tenni”. A szüneteltetés szerinte lehetőséget teremt arra, hogy a nemzetközi közösség nyomást gyakoroljon Damaszkuszra és Moszkvára. Közölte, hogy nem térnek vissza Genfbe addig, amíg nem lesz változás „a terepen”.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint a szíriai hadsereg Aleppó környéki offenzívája „nehezedett rá” a genfi tárgyalásokra.
Amerikai külügyi szóvivő: a konferenciát Oroszország miatt kellett felfüggeszteni
Az amerikai külügyminisztérium szerint Genfben a Szíria jövőjéről kezdődött konferenciát részben Moszkva miatt kellett felfüggeszteni, ezt az álláspontot John Kirby amerikai külügyi szóvivő fejtette ki szerdán Washingtonban.
Az amerikai vélemény szerint ugyanis az orosz légicsapások kizárólag Bassár el-Aszad szíriai elnök (mérsékelt) ellenfeleire irányulnak. Sajtótájékoztatóján Kirby megismételte a Moszkvának címzett, többször hangoztatott amerikai felszólítást: katonai erejét Oroszországnak nem civilekre és Aszad elnök politikai ellenfeleire kellene összpontosítania, hanem a dzsihadistákra. A külügyi szóvivő ugyanakkor hozzátette: a genfi konferencia felfüggesztéséért a felelősség nem kizárólag Oroszországot terheli.
Kirby szerint Aleppó környékének bombázása után még több civil áldozatról, menekülő szírekről és a segélyszállítmányok útvonalainak elvágásáról érkeztek hírek, a szóvivő szerint tehát Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja ezért döntött a békekonferencia felfüggesztéséről. A külügyi szóvivő azonban kitartott amellett, hogy a béketárgyalások nem jutottak zsákutcába, csupán átmenetileg szünetelnek.
Kitekintő / MTI