- Barack Obama szerdán a Fehér Házban tárgyalt II. Abdalláh jordán királlyal.
- Obama és II. Abdalláh a szíriai helyzetet és az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harc részleteit tárgyalta meg.
- Az amerikai elnök a megbeszélések után arról beszélt, hogy a szíriai harcok leállítása lehetőséget teremt az Egyesült Államoknak és partnereinek, hogy az Iszlám Állam elleni harcra összpontosítsanak.
- Washington és Moszkva hétfőn közös közleményben jelentette be, hogy február 27-én hatályba lép a szíriai fegyvernyugvás.
- A szíriai mérsékelt ellenzék két hétre elfogadta a tűzszünetet.
- A szíriai külügyi tárca közlése szerint a kormány is leállítja fegyveres bevetéseit.
Nagyon óvatosan nyilatkozott Barack Obama amerikai elnök a tervek szerint szombaton érvénybe lépő szíriai tűzszünetről, amelynek részleteit Washington és Moszkva határozta meg.
Az amerikai elnök szerdán azt követően nyilatkozott újságíróknak, hogy a Fehér Házban tárgyalt II. Abdalláh jordán királlyal. „Nagyon óvatosak vagyunk, hogy ne támasszunk túlságosan is nagy elvárásokat. A helyzet nagyon nehéz, de az elmúlt héten a humanitárius segítség eljuttatásában némi szerény előrehaladást észleltünk” – fogalmazott Obama.
Obama és II. Abdalláh a szíriai helyzetet és az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harc részleteit tárgyalta meg. Szóba került a Jordániában élő, mintegy 630 ezer szíriai menekült megsegítése is. Obama fontosnak tartotta megemlíteni az újságíróknak, hogy Washington az egyik legnagyobb támogatója a Jordániában élő menekültek ellátásának. A hasemita királyság kulcsfontosságú partnere az Egyesült Államoknak mind az Iszlám Állam elleni küzdelemben, mind az immár öt esztendeje húzódó szíriai polgárháború megoldásában.
Az amerikai elnök a megbeszélések után újságíróknak arról is beszélt, hogy a szíriai harcok leállítása lehetőséget teremt az Egyesült Államoknak és partnereinek – köztük Oroszországnak is -, hogy az Iszlám Állam elleni harcra összpontosítsanak.
Az amerikai diplomácia vezetője, John Kerry egyébként kedden a szenátus külügyi bizottsága előtti meghallgatáson azt mondta: Bassár el-Aszad elnöknek távoznia kell a békés átmenet sikere érdekében.
A szíriai mérsékelt ellenzék két hétre elfogadta a tűzszünetet
A szíriai mérsékelt ellenzék fő erejét képviselő Tárgyalási Főbizottság (HNC) szerdán közölte, előzetesen két hétre elfogadják a február 27-én hatályba lépő fegyvernyugvást az öt éve polgárháború dúlta Szíria területén.
A Szaúd-Arábia által támogatott HNC hangsúlyozta, ez az időtartam alkalmat ad arra, hogy megvizsgálják a másik fél – a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette damaszkuszi kormányzat – elkötelezettségének mértékét.
Washington és Moszkva hétfőn közös közleményben jelentette be, hogy február 27-én hatályba lép a szíriai fegyvernyugvás, amely ugyanakkor nem vonatkozik az Iszlám Állam nevű dzsihadista csoportra és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet helyi ágának számító an-Nuszra Frontra sem.
A szembenálló feleknek damaszkuszi idő szerint péntek délig kell biztosítaniuk az orosz vagy az amerikai felet a tűzszünet iránti elkötelezettségükről.
A Tárgyalási Főbizottság már hétfő este jelezte, hogy elfogadja a fegyvernyugvást, de ezt akkor még feltételekhez kötötte volna: ha a szíriai kormány véget vet tizennyolc, a felkelők kezén lévő térség ostromának, a légi és tüzérségi támadásoknak, valamint szabadon engedi a foglyokat.
Kedden a SANA szíriai állami hírügynökség a szíriai külügyminisztériumra hivatkozva jelentette, hogy a damaszkuszi rezsim elfogadta az Egyesült Államok és Oroszország megállapodását a szíriai tűzszünetről. A szíriai külügyi tárca közlése szerint a kormány általában véve leállítja fegyveres bevetéseit, azonban az IÁ és az al-Kaidához közel álló csoportok tagjai ellen továbbra is fel fog lépni.
A 2011. márciusában békés tiltakozásokkal kezdődött, majd véres polgárháborúvá szélesedett szíriai konfliktusban hivatalos becslések szerint több mint 250 ezer ember halt meg, és 11 millióan váltak földönfutóvá.
Kitekintő / MTI