Megérkezett a líbiai fővárosba a nemzeti egységkormány vezetője

  • Fájez esz-Szarrádzs és kormányának több tagja a szomszédos Tunéziából hajóval utazott Tripoliba.
  • A miniszterelnök érkezése után közölte, sok kihívással kell kormányának szembenéznie, egyesítenie kell a líbiaiakat.
  • Hozzátette, egy líbiai tűzszünetért és egy nemzeti megbékélésért fognak dolgozni, illetve azért, hogy a menekültté vált emberek hazatérjenek.
  • Az iszlamisták törvénytelennek minősítették esz-Szarrádzs kormányát, és felszólították a kabinetet a főváros elhagyására.

A rivális csoportok tiltakozása ellenére megérkezett szerdán Tripoliba az ENSZ közvetítésével létrejött líbiai nemzeti egységkormány vezetője, aki ideiglenesen egy haditengerészeti támaszponton állította fel hivatalát.

Fájez esz-Szarrádzs és kormányának több tagja a szomszédos Tunéziából hajóval utazott Tripoliba. Az egységkormány honlapján közölt információk szerint a tisztségviselőket egy líbiai hajó szállította a fővárosba.

A miniszterelnök érkezése után közölte, sok kihívással kell kormányának szembenéznie, egyesítenie kell a líbiaiakat. Hozzátette, egy líbiai tűzszünetért és egy nemzeti megbékélésért fognak dolgozni, illetve azért, hogy a menekültté vált emberek hazatérjenek. Emellett szembeszállnak a politikai káoszt kihasználva tért nyert Iszlám Állammal. Bejelentette, hogy a kormány a közelgő napokban ismerteti programját.

Az egységkormány képviselői eredetileg repülőgéppel érkeztek volna, ám a Tripoliban székelő és a nemzetközi közösség által el nem ismert iszlamista kormány nem engedélyezte számukra a repülőtér használatát. A tripoli hatalom múlt héten rendkívüli állapotot vezetett be a fővárosban, és arra utasította fegyveres erőit, hogy fokozzák a biztonsági ellenőrzéseket.

Ali Abu Zakuk, a tripoli vezetés külügyminisztere szerint esz-Szarrádzs jelenléte „elfogadhatatlan”. Az iszlamista kormány törvénytelennek minősítette esz-Szarrádzs kormányát, és felszólították a kabinetet a főváros elhagyására.

A Sky News Arabia televíziós csatorna közlése szerint félórával azután, hogy az egységkormány vezetője bejelentette, kormánya megkezdte munkáját, a főváros utcáit fegyverropogás zaja töltötte meg, és a fegyveresek több tripoli utcát ellenőrzésük alá vontak.

A haditengerészeti támaszpont körül több utat lezártak, illetve ellenőrzőpontokkal erősítették meg. A Reuters hírügynökség szerint a támaszponttól nyugatra lévő vezérkari parancsnoksághoz katonai járműveket vezényeltek, ugyanakkor azt nem tudta a hírügynökség megerősíteni, hogy ez az intézkedés Fájez esz-Szarrádzs kormányának védelmét szolgálja-e. Tripoliba érkezése előtt az egységkormány – saját közlése szerint –  védelmének tervéről egyeztetett helyi rendőri és katonai erőkkel, valamint néhány fegyveres csoporttal.

Martin Kobler, az ENSZ líbiai megbízottja üdvözölte szerdán esz-Szarrádzs Tripoliba érkezését, amelyet a líbiai demokratikus átmenet fontos állomásának nevezett. A diplomata egyúttal békés hatalomátadásra szólított fel a líbiai fővárosban.

A Nyugat támogatta kormány a hatalom azonnali átadására szólított fel, de ezt a tripoli és a nemzetközileg elismert tobruki hatóságok is elutasítják. Esz-Szarrádzs kabinetének 18 tagja emellett nem tudta elérni azt sem, hogy az ENSZ égisze alatt létrejött megállapodás értelmében a Tobrukban működő törvényhozás jóváhagyja az egységkormányt – mutatott rá a Reuters.

Fathi al-Mrimi, a tobruki parlament elnökének szóvivője közölte, az egységkormány érkezése „túl korai”. Erővel, külföldi támogatással léptek be Tripoliba, a líbiaiak pedig nem fognak semmit elfogadni, amit rájuk akarnak erőltetni – fogalmazott.

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint a líbiai megbékélés szempontjából egyedülálló lehetőség az új egységkormány jelenléte.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter jó hírnek nevezte a szerdai líbiai fejleményt, s mint mondta, „bátor döntés” született az észak-afrikai ország ügyében.

„Ez fontos lépés, tudjuk, hogy sok akadályt gördítettek ez elé a kormány elé” – hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője a sajtó képviselői előtt a Közép-afrikai Köztársaság fővárosában, Banguiban, ahol hivatalos látogatáson tartózkodik. Ayrault leszögezte, hogy „Franciaország esz-Szarrádzs kormányának oldalán áll, és ez a jövőben is így lesz”.   

John Kirby amerikai külügyi szóvivő kedden „elítélendőnek” nevezte, hogy politikai ellenállók egy kisebb csoportja a Tripoli körüli légtér lezárásával meg akarta akadályozni, hogy a líbiai nemzeti egységkormány elfoglalhassa helyét.

A Nyugat támogatja a líbiai egységkormányt, azt remélve tőle, hogy véget vet az észak-afrikai országot Moammer Kadhafi 2011-es megbuktatása óta uraló káosznak, és képes lesz egyesíteni a rivális csoportokat az Iszlám Állam helyi ága ellen, amely megszerezte az ellenőrzést a volt diktátor szülővárosa, Szirt felett, és számos támadást hajtott már végre országszerte.

A Líbiát irányító két rivális kormány ellenzi a nemzeti egységkormány működését.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »