- Japán és Dél-Korea visszautasította csütörtökön a nukleáris biztonságról szóló washingtoni konferencián azt, amit Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt-aspiráns hangoztat a két ország és az Egyesült Államok viszonyáról.
- Trump szerint ugyanis az amerikai erőknek ki kellene vonulniuk Japánból és Dél-Koreából, és a két ázsiai hatalomnak – önmaga védelmére – atomfegyvereket kellene kifejlesztenie.
- Ezt a véleményét a jelenleg legnépszerűbb republikánus elnökjelölt-aspiráns a napokban többször is elmondta.
Japán és Dél-Korea visszautasította csütörtökön a nukleáris biztonságról szóló washingtoni konferencián azt, amit Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt-aspiráns hangoztat a két ország és az Egyesült Államok viszonyáról. Trump szerint ugyanis az amerikai erőknek ki kellene vonulniuk Japánból és Dél-Koreából, és a két ázsiai hatalomnak – önmaga védelmére – atomfegyvereket kellene kifejlesztenie.
Ezt a véleményét a jelenleg legnépszerűbb republikánus elnökjelölt-aspiráns a napokban többször is elmondta. Japánban 54 ezer, Dél-Koreában pedig 28 ezer 500 amerikai katona állomásozik.
Abe Sindzó japán kormányfő a washingtoni csúcskonferencián újságíróknak azt mondta: „Bárki lesz is az Egyesült Államok következő elnöke, a japán-amerikai szövetség a japán diplomácia sarokköve marad”. Külügyminisztere, Kisida Fumio pedig hozzátette: „Képtelenség, hogy Japán atomfegyverekkel fegyverezze fel magát”.
Japán az egyetlen ország a világon, amely ellen atombombát vetettek be, és az ország politikáját a második világháború vége óta az atomfegyver-mentesség és a pacifista alkotmány határozza meg.
Dél-koreai részről a szöuli külügyminisztérium reagált elutasítóan, de megszólalt és vehemensebb volt az Egyesült Államok jelenlegi és volt szöuli nagykövete is. Christopher Hill volt nagykövet például egy csütörtöki televíziós interjúban azt mondta: „Nem tudom, Trump miről beszél, de szerintem ő sem tudja”.
Kitekintő / MTI