Kitekintő.hu

A NATO kész katonai segítséget nyújtani Líbiának

A teljes nemzetközi közösség egységes abban, hogy Líbiában a békéhez és stabilitáshoz vezető út a békemegállapodás megvalósításán és a nemzeti egységkormányon át vezet – jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szombaton az észak-afrikai ország fővárosában, Tripoliban.

Steinmeier francia kollégájával, Jean-Marc Ayrault-val érkezett néhány órás előre be nem jelentett látogatásra a líbiai fővárosba, ahol Fájez esz-Szarrádzzsal, az ENSZ által támogatott egységkormány vezetőjével folytattak tárgyalásokat. Látogatásuk része az Európai Unió erőfeszítéseinek a törvény és a rend helyreállítására Líbiában és egy Európába irányuló újabb potenciális migránshullám elhárítására. A néhai líbiai diktátor, Moammer Kadhafi 2011-es megdöntése óta az észak-afrikai ország káoszba süllyedt.

A Szarrádzs-kormány március végén kezdte meg munkáját Tripoliban az ENSZ támogatásával. Addig két, egymással rivalizáló kormány működött, egy nemzetközileg elismert Tobrukban és egy iszlamista színezetű Tripoliban.

Az egységkormány megalakulása óta Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter és több európai nagykövet járt Tripoliban, ami egyet jelent a kormány de facto nyugati elismerésével. A Tobrukban székelő, a Nyugat által elismert parlamentben azonban az egységkormány ellenzői eddig sikeresen akadályozták az új kabinet törvényesítését.

„Segíteni akarunk, hogy a líbiai emberek érezzék: a politikai megegyezéssel megszületik annak esélye is, hogy Líbiában ismét normális életet lehessen élni biztonságban és békében” – mondta Steinmeier. A két külügyminiszter egy tonna gyógyszert is vitt magával segélycsomagként Tripoliba.

A tárgyalóküldöttségből származó hírek szerint Szarrádzs arról beszélt, hogyan akarja az egységkormány az egész országra kiterjeszteni hatalmát. Szó volt sürgős projektek finanszírozásának lehetőségéről és a nemzetbiztonsági struktúrák kiépítésében nyújtandó uniós segítségről is.

Az új kormány cselekvőképessége előfeltétele annak is, hogy nemzetközi légicsapások kezdődjenek az országban jelentős területeket birtokló Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet ellen. Az IÁ az utóbbi hónapokban sikerrel aknázta ki a hatalmi űrt befolyásának kiterjesztésére. Az elmúlt napokban a második legnagyobb városban, Bengáziban is heves harcok bontakoztak ki a tobruki milíciák és az iszlamista osztagok között. Az összecsapásokban több tucatnyian veszítették életüket.

A NATO kész katonai segítséget is nyújtani Líbiának, amennyiben az új kormány kéri. Erről Alexander Vershbow NATO-főtitkárhelyettes beszélt a pozsonyi Globsec biztonságpolitikai konferencián szombaton.

Steinmeier a tárgyalások után azt mondta, hogy az EU segítene líbiai fegyveres erők kiképzésében, de egyelőre csak az ország határain kívül.

Franciaország kibővítené az EU haditengerészeti misszióját a líbiai partok előtt. Párizs elképzelése szerint a hadihajók a jövőben a Líbia ellen elrendelt fegyverembargó betartását is ellenőriznék. Németország azonban kritikus szemmel nézi ezt.

A migrációval kapcsolatban semmilyen konkrét megállapodás nem született a tripoli találkozón.