Kitekintő.hu

Az orosz szankciók meghosszabbítására készül az EU

Egyre bizonyosabb, hogy az Európai Unió még júniusban újabb hat hónappal meg fogja hosszabbítani az Oroszország elleni, július végén lejáró gazdasági szankciókat. A hosszabbítást Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hétfőn Luxembourgban, az Európai Néppárt 40-ik születésnapi rendezvényén szinte kész tényként kezelte, miközben Brüsszelben nevük mellőzését kérő EU-diplomaták is megerősítették: a tagállamok a korlátozó intézkedések várhatóan újabb félévvel történő meghosszabbítására készülnek.

Az elvi döntést a 2014 július végén bevezetett, majd módosított intézkedések kiterjesztéséről az Európai Tanács (az állam- és kormányfők testülete) hozhatja meg június 28-29-i ülésén, majd a nagykövetek formalizálhatják a megállapodást.

Az EU a 2015 februári minszki békemegállapodás maradéktalan végrehajtásától tette függővé a szankciók feloldását. „Erre június végéig már aligha kerülhet sor, így marad a hosszabbítás. A legfontosabb, hogy az EU megőrizze az egységét” – közölte hétfőn egy nevének mellőzését kérő EU-forrás.

Bár a közelmúltban elhangzott politikusi nyilatkozatok (például Sigmar Gabriel, a német szociáldemokrata párt elnöke, alkancellár részéről) az Oroszországgal szembeni szankciók hatástalanságáról és értelmetlenségéről szóltak, nyíltan eddig egyetlen kormány sem jelentette be, hogy a szankciók meghosszabbítása ellen fog szavazni.

Megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy még Matteo Renzi, olasz miniszterelnök, akitől talán ez a leginkább várható lett volna a nagyobb országok közül, is hallgatott erről a G7-ek múlt heti Japánban tartott csúcstalálkozóján. Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande, francia államfő ezzel szemben világosan értésre adták, hogy jelenleg nem látják a lehetőséget a szankciók feloldására vagy enyhítésére. Ők ketten a normandiai négyek tagjaként egyfajta szavatolói a minszki megállapodásnak.

Szóvivőjének bejelentése szerint egyébként Jean-Claude Juncker június 16-án Szentpétervárra utazik, ahol részt vesz a nemzetközi üzleti fórumon, ahová Vlagyimir Putyin orosz elnököt is várják. Így rögtön elindultak a találgatások, hogy ketten esetleg kifőznek valamit. Szóvivője szerint Juncker biztosan beszélni fog az orosz elnökkel, azt azonban egyelőre nem tudta megerősíteni, hogy kétoldalú megbeszélésen vagy spontánabb formában.

EU-források ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a Bizottság elnökének vajmi kevés köze van a szankciós döntéshez. A lapokat ebben a kérdésben valójában Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke keveri és a 28 tagállam hivatott meghozni a döntést a kérdésben, ahogy eddig is.

Szijjártó Péter néhány napja Brüsszelben megismételte, hogy Magyarország politikai szintű vitát akar a kérdésben és nem járul hozzá a szankciók automatikus meghosszabbításához. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője néhány hete azt mondta a BruxInfo kérdésére, hogy eddig sem technikai gyakorlat volt a korlátozó intézkedések meghosszabbítása, hanem politikai döntés állt mögötte.

A szankciók meghosszabbítása a jelek szerint Moszkvát sem éri váratlanul. Tyimofej Bordacsev, a Kremlhez közel álló Valdaj Vitaklub európai tanulmányokért felelős igazgatója néhány napja a BruxInfónak adott interjújában annak a várakozásának adott hangot, hogy az EU meghosszabbítja a szankciókat, mert – tette hozzá – ez a legkényelmesebb, és mostanra ez lett a status quo. Az ismert politikai elemző ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a két fél közeledik ahhoz a ponthoz, amelyen túl már hidegen hagyja őket, hogy mi lesz a kapcsolatokkal. Minél tovább tartanak és minél szélesebbek a szankciók, annál inkább gyengül az EU és Oroszország egymásrautaltsága és kölcsönös függősége – figyelmeztetett.

Részben erre is rímelhet az az információ, miszerint az EU készülő új globális stratégiája már nem stratégiai partnerként, hanem stratégiai kihívásként fogja aposztrofálni Oroszországot. A még a Javier Solana idejében készült első uniós külpolitikai stratégiát felváltó új dokumentum jelenleg is egyeztetés alatt áll, és előreláthatóan a brit EU-tagsági népszavazás utáni napon hozza nyilvánosságra Federica Mogherini, kül- és biztonságpolitikai főképviselő.

Egy EU-diplomata szerint az a várakozás, hogy az állam- és kormányfők június végén üdvözölni fogják az új globális stratégiát, megadva ezzel a jelet annak végrehajtására.

A stratégiai dokumentum Oroszországgal a korlátozott együttműködés mellett száll majd síkra azokon a területeken, ahol az EU érdekei úgy kívánják. A dokumentum határozottan támogatni fogja a közös kül- és biztonságpolitika megerősítését, de nem ejt szót egy európai hadsereg létrehozásáról – állítják bennfentesek.