Nem született döntés Szíriáról a nemzetbiztonsági tanács washingtoni ülésén – jelentette be közleményében a Fehér Ház helyi idő szerint csütörtökön későn délután.
A Sarah Huckabee Sanders szóvivő aláírásával kiadott közlemény arról tájékoztatott, hogy Donald Trump elnök elhalasztotta a döntést a Szíria elleni esetleges katonai csapásmérésről, mert még további konzultációkat tart szükségesnek a szövetséges országokkal.
„Nem hoztunk végső döntést, továbbra is mérlegeljük a hírszerzési adatokat és elkötelezettek vagyunk a partnereinkkel és szövetségeseinkkel folytatandó egyeztetés mellett” – olvasható a rövid kommünikében. Huckabee Sanders közölte azt is: Donald Trump még egyeztetni kíván Theresa May brit kormányfővel és Emmanuel Macron francia államfővel.
A nemzetbiztonsági tanács megbeszélésén részt vett James Mattis védelmi miniszter is, aki csütörtökön délelőtt a képviselőház fegyveres ügyekkel foglalkozó bizottságának meghallgatásán hangsúlyozta: bármilyen amerikai katonai csapás célja az, hogy megelőzze a szíriai háború oly’ mértékű „elszabadulását”, amelyben részt venne Oroszország, Irán, Törökország és mások is.
Az amerikai védelmi miniszter a képviselőházi bizottság előtt megjegyezte ugyan, hogy az esetleges katonai csapásmérésnek megvannak a kockázatai, de – tette hozzá – a vegyi fegyverek szíriai bevetését nem szabad eltűrni. A tárcavezető kitartott azon korábbi álláspontja mellett, hogy az Egyesült Államoknak nem szabad közvetlenül is részt vennie a szíriai polgárháborúban.
- Kapcsolódó cikkeink:
„A stratégiánk ugyanaz, mint egy évvel ezelőtt, vagyis az ENSZ által tető alá hozott békemegállapodást szeretnénk, s ezzel egyidejűleg fél lábbal ott maradni, hogy megfojtsuk az Iszlám Államot” – utalt Mattis a terrorszervezet még Szíriában lévő terroristáira.
Kiemelte, hogy ő személy szerint úgy gondolja: Szíria „bűnös” a vegyi fegyverek „megbocsáthatatlan” alkalmazásában, de megjegyezte azt is, hogy a nemzetközi ellenőrző csoportnak nehéz lesz egyértelműen bizonyítania, ki is követte el a szombati vegyifegyver-támadást.

Washington, 2018. április 12.
James Mattis amerikai védelmi miniszter (b) és Joseph Dunford tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke az amerikai fegyveres erők felügyeletének bizottsága előtti meghallgatásukon a washingtoni törvényhozás épületében a Capitoliumban 2018. április 12-én. A katonai vezetőket az állítólagos dúmai vegyi támadásra adható válaszlépésekkel kapcsolatban hallgatják meg. (MTI/EPA/Shawn Thew)
Oroszország továbbra is a diplomáciai megoldás híve
A nemzetközi közösség legfőbb feladata jelen pillanatban az, hogy – tekintettel a Washingtonból érkező fenyegetésekre – elkerülje a háborút Szíriában – hangsúlyozta Vaszilij Nyebenzja orosz ENSZ-nagykövet újságíróknak a világszervezet Biztonsági Tanácsának csütörtöki zárt ülését követően.
Az orosz diplomata kiemelte: a kialakult helyzetben nem lehet kizárni egy közvetlen fegyveres konfliktus lehetőségét sem az Egyesült Államok és Oroszország között. Újságírói kérdésre felelve Nyebenzja elmondta: „Sajnálatos módon semmit sem zárhatunk ki, mert láttuk a Washingtonból érkező bejelentéseket, amelyek nagyon harciasak voltak. Tudják, hogy ott vagyunk (Szíriában), s remélem, lesz párbeszéd a rendelkezésre álló csatornákon keresztül, hogy elejét vegyük minden ilyen nemű veszélynek” – fogalmazott.
Ugyanakkor Nyebenzja aláhúzta, hogy a jelen helyzetben „a háború fenyegetésének elhárítása haladéktalan elsőbbséget élvez”.
Nyebenzja szerint Oroszország és a szíriai vezetés együttesen szavatolja majd a kelet-gútai Dúmában végrehajtott állítólagos vegyi támadás kivizsgálását végző Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) nyomozóinak a biztonságát. Mint mondta, Moszkva mindent megtesz, hogy segítse a vizsgálatot. Az OPCW közölte: nyomozói szombaton kezdik meg munkájukat, hogy kivizsgálják a feltételezett vegyi támadást a Damaszkusz melletti térségben.
Oroszország – az ügyre rálátással bíró diplomaták szerint – az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását kérte péntekre, egyben felkérte António Guterres főtitkárt, hogy nyilvánosan tájékoztassa a 15 tagú testületet a szíriai helyzetről.
Mégis indul a beavatkozás?
Hét amerikai katonai repülőgép felderítő tevékenységet végzett Szíria partvidékének közelében, ahol a tartuszi orosz haditengerészeti kikötő és a hmejmími katonai reptér található – közölte a katonai légiközlekedést ellenőrző orosz központ Twitter oldalán pénteken.
A beszámoló szerint az amerikai haditengerészet hat P-8A Poseidon típusú tengeri járőrrepülőgépe az olaszországi Szicília egyik támaszpontjáról indult bevetésre, míg egy másik, EP-3E Aries II típusú amerikai felderítőgép a görögországi Kréta szigetéről startolt.
Közben az AP amerikai hírügynökség azt jelentette, hogy Dúmában orosz katonai járőrök jelentek meg.
Forrás: MTI/AP/TASZSZ/Reuters/Hszinhua/Kitekintő