Vlagyimir Putyin orosz elnök a nemzeti fizetőeszközökben történő kétoldalú elszámolás kiterjesztésében, Hszi Csin-ping kínai államfő pedig a kereskedelmi protekcionizmus elvetésében való kölcsönös egyetértést hangsúlyozta Vlagyivosztokban, kettejük közös sajtótájékoztatóján.
A két vezető a negyedik vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórum alkalmából találkozott egymással. Putyin elmondta, hogy a felek tovább mélyítik a kétoldalú stratégiai kapcsolatot és kifejezte reményét, hogy az orosz-kínai kereskedelem, amelynek értéke az első félévben 50 milliárd dollár volt, az év végére eléri a 100 milliárd dollárt.
Külön kiemelte az energetikai együttműködés fontosságát, rámutatva, hogy:
- Oroszország tavaly 52 millió tonna kőolajat szállított Kínába,
- a jövő év végére üzembe helyezik a Szibéria Ereje földgázvezetéket és
- a legtöbb villamos energia és szén is orosz területről érkezik a távol-keleti országba.
Putyin szerint a számos területre kiterjedő tárgyalások a haditechnikai együttműködést is érintették, és méltatta a Moszkva és Peking között a politika, a biztonság és a védelem területén létrejött bizalmat.
- Elindult a közös hadgyakorlat
Putyin és Hszi a kétoldalú kapcsolatok erőteljes fejlesztése mellett a világ békéjének és stabilitásának megőrzése mellett is síkraszállt. A kínai elnök-pártfőtitkár hangsúlyozta, hogy a két állandó ENSZ BT-tag ország különleges viszonya mindinkább stabilizáló szerepet tölt be, miközben sokasodnak a destabilizáló tényezők a világban. Mint mondta, az együttműködés mind jelentősebb az egyenlőség, az igazságosság, a béke és a fejlődés fenntartása érdekében a világon.
Vlagyimir Putyin orosz (j) és Hszi Csin-ping kínai elnök saját készítésű palacsintájának elfogyasztására készül a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórum keretében rendezett Távol-Keleti Utca című kiállításon 2018. szeptember 11-én. (MTI/EPA/TASZSZ)
A kínai vezető szerint Peking és Moszkva a nemzetközi közösséggel együtt az aktuális problémák és válságok békés megoldását, az új típusú nemzetközi kapcsolatok kialakítását szorgalmazza, összhangban a világszervezet alapokmányával, valamint ellenzi az egyoldalú fellépést és a kereskedelmi protekcionizmust.
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI / Kitekintő