Törökországban viszonylag egyszerű a jegybankelnök dolga: bármennyire is azt kívánná a gazdasági helyzet, nem emelhet kamatot, mert azt Erdogan nem szereti. A legújabb jegybankelnök, Naci Agbal kicsivel több mint 4 hónapot töltött el hivatalában, majd csütörtökön kamatot emelt.
Hozzá képest így még az előző jegybankelnök is sokáig húzta, aki két évet is kibírt kamatemelés nélkül. A török jegybank persze nem Erdogan felidegesítése céljából szokott kamatot emelni, mindössze megpróbálták leküzdeni a gazdasági problémákat, valamint megállítani a tőkekiáramlást, amivel Törökország évek óta küzd. A lakosságnak pedig már a folyamatosan gyengülő lírából is elege lehet, íme a török líra euróval szembeni árfolyamváltozása 2012-től:
Az EURTRY árfolyama havi bontású grafikonon 2021 elejétől. 9 év alatt 2-ről közel 10-re zuhant a líra. Összehasonlításképpen: ez annyi, mintha a 2012 eleji 280-as euró/forint árfolyam most valahol 1300-1400 között járna. Forrás: xStation5
A Moody’s hitelminősítő már tavaly szeptemberben arra figyelmeztetett: egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy Törökország külső sebezhetőségei fizetési mérleg válsággá fajulnak. A Moody’s kiemelte, hogy a török devizatartalékok évek óta apadnak bruttó és nettó bázison számolva egyaránt, és mára – a hazai össztermék (GDP) arányában mérve – több évtizedes mélypontra süllyedtek.
A Moody’s a fentiek miatt le is minősítette Törökországot és a csökkentett besorolásra is negatív kilátást adott meg. A törékeny helyzetnek pedig nem tesz jót a jegybankelnökök folyamatos cseréje, márpedig az utóbbi évek tapasztalatai alapján hiába nevezi ki maga Erdogan a török jegybank éppen aktuális elnökét, csak addig maradhat a posztján, amíg nem nyúl a kamatemelés tiltott eszközéhez.
Jönnek a tőkekorlátozások?
Per Hammarlund, az SEB Research szenior stratégája szerint a török vezetés most két út között választhat:
- vagy a kamatszintek menedzselésével, azaz a kockázatoknak megfelelően magas kamatokkal megpróbálják stabilizálni a piacot
- vagy tőkekiviteli korlátozásokat vezetnek be
Hammarlund szerint Erdogan egyre inkább autoriter megközelítése miatt az utóbbinak van nagyobb esélye. A jegybankelnök menesztését péntek este jelentették be, hétfőn reggel – látva a líra masszív zuhanását – a pénzügyminiszter Lutfi Elvan a piacok megnyugtatására kijelentette, hogy Törökország továbbra is ragaszkodik a szabadpiaci elvekhez, de az kérdés maradt, hogy hajlandóak-e kamatot emelni a líra védelme érdekében vagy hagyják az árfolyamot elszabadulni és Törökországot a Venezuela által bemutatott útra terelik, ahol a bolivárt egy idő után karácsonyfadíszként kezdték el használni.
Forrás: Reuters / XTB / Kitekintő