Az Európai Központi Bank májusi Stabilitási Jelentése megemelkedett pénzügyi kockázatokra figyelmeztet, melyet leginkább az okoz, hogy a koronavírus-járvány bizonyos szektorokat jobban sújtott, és azokat az országokat erősebben visszavetette, ahol nagy a szolgáltatói szektor szerepe a gazdaságban.
Az EKB figyelmeztetése egy olyan időszakban érkezik, amikor a tőzsdék történelmi csúcsokat ostromolnak és az euróövezeti ingatlanpiacon is elindultak az árak felfelé, ami felerősítette azokat a félelmeket, hogy a piacok immár túlértékeltek és potenciálisan előfordulhatnak hirtelen korrekciók az árazásokban.
Ezen túlmenően az EKB arra is felhívja a figyelmet, hogy a járvány során kibocsátott rengeteg adósság megterheli a vállalati mérlegeket is, ami – ha ezt a helyzetet nem kezelik megfelelően – éles piaci korrekciókhoz vagy hosszabb távon is gyenge gazdasági teljesítményhez vezethet. A laza pénzügypolitika hatására a járvány alatt történelmi mélypontra süllyedtek a vállalati csődök, ugyanakkor ha ezeket a támogatásokat és egyéb gazdasági ösztönzőket elkezdik kivezetni, akkor megindulhat egy csődhullám, ami megterhelheti azokat a bankokat, amelyek hiteleket biztosítottak a bajba jutott vállalatoknak a járvány során.

Luis de Guindos, az EKB alelnöke a jegybank sajtótájékoztatóján Frankfurtban, 2021. április 22-én. Fotó: Adrian Petty/ECB
A banki hitelállomány általános minősége egyelőre rendben van, de a hitelkockázatok később is jelentkezhetnek, ami a rossz hitelek miatti céltartalékok megemelésére kényszerítheti a bankokat, ennek korai jelei pedig egyre inkább láthatóak – jegyzi meg a jelentés.
A teljes cikk angol nyelven a Capital.com oldalán olvasható.
A regisztrációs felület ide kattintva érhető el.