A nyersolajat a világ első számú nyersanyagaként tartják számon, elsősorban azért, mert folyékony üzemanyagokat állítanak elő belőle, amelyeket a különböző közlekedési eszközökben – vízi, szárazföldi és légi – használnak.
A kőolajat más fontos áruk, például szintetikus anyagok, aszfalt és egyéb anyagok előállításához is felhasználják, legfontosabb felhasználási módja azonban az, hogy energiát nyernek ki belőle. Jelenleg a globális energiaellátás mintegy 1/3-át teszi ki! Nem csoda, hogy ez a leginkább kereskedett árucikk a világon, ami nagy piaci likviditást és ezáltal nagyszerű befektetési lehetőségeket kínál.
Az olajpiacon leginkább két olaj referenciaértékről beszélnek: Brent és WTI. Mindazonáltal többféle olaj létezik, a tulajdonságaitól vagy a kitermelés helyétől függően. Az ár szintén függ a tulajdonságaitól, a helytől vagy a szállítástól.
A Brent nyersolaj (OIL) 15 északi-tengeri olajmezőből származik. Alacsony, 0,37% alatti kéntartalma azt jelzi, hogy édes olajról van szó, és alacsony sűrűsége miatt könnyűnek mondható, amely ideálisan alkalmas dízelolaj és benzin előállítására. Becslések szerint a globális olajtranzakciók közel 70%-a a Brent olajjal történik. A Brent nyersolaj határidős kontraktusait a londoni Interkontinentális Tőzsdén (ICE) jegyzik.
A WTI nyersolajat (OIL.WTI) az Egyesült Államokban, Texasban termelik ki, teljes neve West Texas Intermediate. Alacsony kéntartalma miatt – amely 0,24% alatt van – szintén édes és könnyű olajnak nevezik. Sűrűsége alacsony. A WTI nyersolaj a New York-i árutőzsdén (NYMEX) kötött határidős ügyletek alapját képezi. Magas minőség jellemzi, az egyik legmagasabb a világon.
A legfontosabb olajtípusok. Forrás: XTB
A Brent nyersolaj és a WTI nyersolaj közötti értékkülönbség, azaz a különbözet, technikailag a WTI olaj jobb műszaki paraméterei miatt a WTI olaj fölényét sugallja. A Brent ára azonban valójában gyakran magasabb a keresleti és kínálati feltételek miatt.
Hogyan kereskedjünk nyersolaj CFD-kkel?
A legegyszerűbb módja annak, hogy kitettséget szerezzünk az olajpiacon, az OIL, azaz a Brent típusú olajra vagy az OIL.WTI, azaz a WTI típusú olaj árfolyamára vonatkozó CFD-kkel történő kereskedés. A különbözeti szerződések rendkívül izgalmas eszközök, amelyek számos érdekes tulajdonsággal rendelkeznek, ami befolyásolja a termék egyediségét, mint például:
- A CFD-k derivatív termékek – Tehát Ön valójában nem rendelkezik a mögöttes termékkel, csupán arra spekulál, hogy az ár emelkedik vagy csökken.
- A CFD-k tőkeáttételesek – ami azt jelenti, hogy nincs szükség arra, hogy az instrumentum teljes értékét letétbe helyezze. A pénzügyi tőkeáttételi mechanizmus használatakor azonban nem szabad elfelejteni, hogy mind a potenciális nyereség esélye, mind a lehetséges veszteség nagysága megnő
- Lehetővé teszi a spekulációt mind az emelkedő, mind a csökkenő árfolyamokra
- A long (BUY) és short (SELL) pozíciók felvételének lehetősége a pénzügyi tőkeáttételi mechanizmus használatával együtt az ilyen típusú szerződéseket jelenleg az egyik legrugalmasabb és legnépszerűbb kereskedési formává teszik a pénzügyi piacokon
- A kereskedési egységet lotnak nevezik, egy OIL.WTI lot nominális értéke az aktuális eszközár 1000-szerese, mely jelenleg 91 ezer dollár körül alakul – ennek azonban akár kis részeibe is befektethet, így az ügylet méretét saját befektetési lehetőségeihez igazíthatja, például 0,01 lot méretű pozíció is nyitható. Ez pedig 10-szeres tőkeáttétel esetén már 30 ezer Ft alatti fedezeti értéket jelent.
Egyéb befektetési módok
A CFD-k mellett számos ETF (Exchange Traded Fund, azaz tőzsdén kereskedett befektetési alap) is létezik, amelyek lehetővé teszik a befektetők számára, hogy kitettséget szerezzenek az olajpiacon, de akár közvetett módon, olajipari cégek részvényeibe fektetve is lehetőség van az olajpiacra történő belépésre. A legnagyobb olajkitermelő vállalatok, például az Exxon Mobil vagy a Chevron részvényeibe való befektetés egy másik módja a diverzifikált portfólió kialakításának. Érdemes rámutatni, hogy egy ilyen megoldásnak fontos előnye lehet a közvetlen nyersanyag-befektetéssel szemben, mivel egyes vállalatok osztalékot is fizethetnek.
(x)
Forrás: XTB