● Elmúlt a kezdeti ijedtség az európai tőzsdéken
● A piacok a Putyin lépéseire tett válaszokra várnak
● A DE30 a 38,2%-os visszatérési szintről pattant vissza
A kelet-ukrajnai helyzet fokozódása miatt estek az európai piacok kedden reggel. Oroszország elismerte a két, oroszbarát szeparatisták által kontrollált kelet-ukrajnai „népköztársaság” függetlenségét és katonai csapatokat vezényelt a térségbe. A világ most a nyugati országok válaszlépéseire vár, az orosz támadás esetére ugyanis szankciókat ígértek a nyugati hatalmak.
Az ukrán elnök közölte, hogy bármit is jelentsen be Oroszország, Ukrajna határai változatlanok. Mindez azt jelenti, hogy az orosz katonaság megsértette Ukrajna határait és a közvetlen katonai konfliktus esélye továbbra is magas.
A nyugat-európai indexek a tegnap éjjeli fejlemények hatására 0,5 – 1% közötti mínuszban forogtak reggel, míg az orosz RTS (RUS50) újabb 6%-ot esett a tegnapi 13%-os zuhanás után, mostanra azonban elmúlt az ijedtség és a főbb tőzsdemutatók 1-2% közötti emelkedésbe váltottak. A Brent típusú olaj az esetleges orosz-ukrán háború okozta kínálati aggodalmak miatt 96 dollár felett is járt.
A DE30 tegnap nagyot esett és az egyéves kereskedési sávjának alsó határa alatt zárt. Az index elérte a 2020-as amerikai elnökválasztás után indult emelkedő szakasz 38,2%-os visszatérési szintjét és 2021 márciusa óta a legalacsonyabb szinten forgott (14.300 pont közelében). Innen viszont megpróbált helyreállni a DE30 és egy erős emelkedő hullám indult, aminek köszönhetően először újra 14.500 pont fölé tört az árfolyam, jelenleg pedig 14.700 pont környékén jár a német tőzsdemutató.

Forrás: xStation5
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a bemutatott adatok a korábbi teljesítményadatokra utalnak, és ez nem megbízható mutatója a jövőbeni teljesítménynek.
Ha a helyreállás mégsem sikerülne és a DE30 újra lefelé indulna, a 14.180 pontos területet érdemes figyelni, amit az overbalance-szerkezet alsó határa jelöl – ennek a szintnek az áttörése nagy trendfordulóra utalna.
Ma reggel 10-kor tették közzé a februári német IFO indexeket. A fő üzleti hangulat mutató 96 pontról 98,9 pontra ugrott (várt: 96,5 pont). A várakozások alindexe 95,8 pontról 99,2 pontra emelkedett, míg a jelenlegi helyzet megítélését tükröző index 96,2 pontról 98,6 pontra javult. Emellett mindhárom januári mutatót is enyhén felfelé korrigálták. Az adatok jócskán meghaladták a várakozásokat, de az IFO intézet figyelmeztetett, hogy a februári adatok még nem tükrözik a friss kelet-ukrajnai fejleményeket.
Vállalati hírek
A Fresenius (FRE.DE) ma publikálta negyedik negyedéves eredményszámait. A társaság közölte, hogy az EBIT szerinti eredménye éves összehasonlításban 7%-kal 1,17 milliárd euróra csökkent, míg az árbevétel 9%-kal 9,97 milliárd euróra nőtt. A nettó eredmény 21,7%-kal lett magasabb 2020 utolsó negyedévéhez képest, 499 millió eurót ért el.
A 2021-es egész éves árbevétel 3%-kal nőtt 37,52 milliárd euróra, míg az EBIT 8%-kal 4,25 milliárd euróra csökkent. A Fresenius jelezte, hogy a gyengébb profitszámokat a Fresenius Medical Care (FME.DE) leányvállalatánál a Coviddal kapcsolatos negatív hatások okozták. A cég 2022-ben az árbevétel növekedését 4-7% közé várja.
A Volkswagen (VOW.DE) előrehaladott tárgyalásokat folytat a Porsche márka önálló tőzsdére viteléről. A Volkswagen a Porsche Automobil Holdinggal tárgyal a lépésről és a főbb keretekről már megállapodtak.
Forrás: XTB