A technikai elemzés eszközeiről szóló sorozatunk előző részeiben az alapfogalmakkal, a japán gyertyákkal és a gyertyaformációkkal foglalkoztunk. Most a trenderősítő és a trendfordulót jelző áralakzatok következnek.
Az áralakzatok olyan konkrét minták, amelyek bármely időkeretben megfigyelhetőek a grafikonon. Lehetővé teszik a piaci fordulópontok azonosítását vagy az ármozgás folytatásának megerősítését. Ezen túlmenően arra is felhasználhatók, hogy meghatározzák az ármozgás minimális tartományát egy adott minta megerősítése után.
Ahogy a korábbiakban a gyertyaformációkat, a jellemző áralakzatokat is két csoportra osztva mutatjuk be. Léteznek a trend folytatódására és a trend megfordulására utaló áralakzatok.
A legnépszerűbb, trend folytatását jelző áralakzatok a háromszög, a zászló és az árbócszalag.
Háromszögek
A háromszögek a középtávú trenderősítő alakzatok közé tartoznak, kialakulásuk időintervalluma néhány héttől néhány hónapig terjedhet. Az árfolyamkitörés abba az irányba várható, amerre a háromszög ferde oldala mutat, azaz emelkedés esetén a háromszög felső szára, csökkenés esetén pedig a háromszög alsó szára vízszintes. A forgalom az alakzat kialakulásával párhuzamosan csökken, a kitörés azonban magas forgalommal párosul.

Példa az emelkedő háromszög alakzatból történő kitörésre. Forrás: XTB
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a bemutatott adatok a korábbi teljesítményadatokra utalnak, és ez nem megbízható mutatója a jövőbeni teljesítménynek.
Zászló alakzatok
A zászló alakzatok közé soroljuk a hagyományos zászló és az árbócszalag formációkat. A két alakzat igen hasonló, mindkettő három szakaszra osztható:
– az első szakasz a kezdeti emelkedés szakasza
– a második a korrekciós fázis
– a harmadik pedig az újabb emelkedési szakasz, mely a kitörési ponttól indul
A két alakzat közötti különbség a korrekciós fázisban van, mivel a zászló esetén a korrekciós szakasz egy negatív irányú párhuzamos csatornában zajlik, míg az árbócszalag esetén a korrekciós szakaszt egy háromszög alakzat jelzi.

Forrás: MNB
Ezek a formációk jellemzően rövid idő alatt jönnek létre, az első szakasz (zászlórúd vagy árbocrúd) kialakulásakor a forgalom megnő, majd a korrekciós szakaszhoz alacsony forgalom párosul. További fontos egyezés a két formáció között, hogy a korrekció mértéke egyik esetben sem
haladhatja meg a zászló / árbócrúd 38,2%-át – ami egy Fibonacci visszatérési szint és sorozatunk következő részében foglalkozunk majd vele részletesen.
A trend fordulását jelző legismertebb alakzatok a dupla csúcs (double top), a dupla alj (double bottom) és a fej- váll alakzat (head and shoulders).
Dupla csúcs / Dupla alj
Fenti formációk közül a dupla csúcs és a dupla alj gyakorlatilag megegyezik, csak a piaci trend iránya ellentétes: míg dupla csúcs esetén az árfolyam csökkenése várható, dupla alj esetében az emelkedés valószínűsíthető. Utóbbira nézzünk is egy gyakorlati példát:
Az alábbi grafikonon az arany árfolyamának alakulása látható 2020 novembere és 2021 májusa között. A dupla alj formáció két alsó pontja szinte centre pontosan kialakult.
- Első ízben március 8-án érte el az árfolyam az 1678 dolláros szintet (első alj)
- Innen következett egy kisebb emelkedő szakasz 1750 dollár fölé
- Majd az árfolyam március 29-én újra megérintette az 1678 dollárt (második alj)
- Ezután pedig meg sem állt 1950 dollárig, bár ez a mellékelt képen már csak részben látszik

Dupla alj alakzat az arany grafikonján 2021 márciusában. Forrás: xStation5
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a bemutatott adatok a korábbi teljesítményadatokra utalnak, és ez nem megbízható mutatója a jövőbeni teljesítménynek.
Fej-váll alakzatok
A fej-váll alakzat, vagy angol nevén head and shoulders pattern szintén két irányban alakulhat ki. Amennyiben a fej felfelé áll, akkor az emelkedő trend megtörésére, azaz várható csökkenésre utal – ez a hagyományos értelemben vett fej-váll alakzat. A formáció két kisebb
(vállak – S betűkkel jelölve) és egy nagyobb (fej – H betűvel jelölve) árfolyamcsúcsból áll.
A két váll csúcsának nem szükséges egy szinten lennie (a lenti grafikonon például a jobb váll magasabb), ugyanakkor a fej
szintjénél mindkét vállnak alacsonyabban kell elhelyezkednie. A vállak alsó részét összekötő egyenest nyakvonalnak nevezzük – amikor az árfolyam az ezzel a vonallal jelölt szint alá csökken, az a korábbi emelkedő trend megfordulására utal. A nyakvonal áttörése általában magas forgalommal párosul.

Fej-váll alakzat a GBPUSD grafikonján. Forrás: XTB
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a bemutatott adatok a korábbi teljesítményadatokra utalnak, és ez nem megbízható mutatója a jövőbeni teljesítménynek.
Fenti alakzatnak létezik egy emelkedésre utaló változata is, ezt fordított fej-váll alakzatnak nevezzük. Felépítésében ugyanaz, mint a hagyományos fej-váll, csak éppen a feje tetejére állítva. Tehát ez esetben a fej jelöli az árfolyam mélypontját. Amennyiben az árfolyam áttöri a nyakvonalat, akkor további emelkedés valószínűsíthető, melynek az elvárt célára a fej és a nyakvonal közti különbség mértéke, a nyakvonaltól számítva (zöld téglalapokkal jelölve).

Fordított fej-váll alakzat az arany grafikonján. Forrás: XTB
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a bemutatott adatok a korábbi teljesítményadatokra utalnak, és ez nem megbízható mutatója a jövőbeni teljesítménynek.
Sorozatunk következő részében jönnek a mozgóátlagok és a Fibonacci szintek!
- Előzmények:
Forrás: XTB / MNB / Kitekintő / Lazók Rómeó