A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) után a Képesek vagyunk (Podemos) újbaloldali párt tagsága is támogatta a közös koalíciós kormány létrehozását szerdán – ennek ellenére a tényleges kormányalakítás még mindig csak távoli célnak tűnik.
A szavazásra jogosult Podemos-párttagok 59 százaléka vett részt a voksoláson, 96,8 százalékuk – több mint 130 ezren – az együttműködés mellett döntöttek. A koalíciókötésre a hétvégén igent mondott a Együtt képesek vagyunk (Unidas Podemos) radikális baloldali párttömörülés többi tagpártja is.
A PSOE tagsága szombaton szavazott, és 63 százalékos részvétel mellett 92 százalékos arányban támogatta a összefogást, több mint 95 ezer igen szavazattal.
A két baloldali formáció vezetője, Pedro Sánchez és Pablo Iglesias a november 10-i választások után két nappal írt alá előzetes koalíciós megállapodást Madridban, a tagság felhatalmazása azonban még nem elegendő a koalíciós kormány létrehozásához. A PSOE és az Unidas Podemos kisebbségben van a törvényhozásban, mindösszesen 155 mandátummal rendelkeznek a 350 fős parlamentben.
A szocialisták a választások után hangsúlyozták: nem akarnak a spanyol parlament katalán és baszk szeparatista pártjainak támogatásától függeni a kormányalakításnál – ez azonban matematikailag lehetetlennek tűnik az Állampolgárok (Ciudadanos) nevű liberális középpárt támogatása nélkül, amely elzárkózik az együttműködéstől a Podemosszal.
Ráadásul a Ciudadanos belső krízissel is küzd; a választáson elveszítették mandátumaik több mint 70 százalékát, emiatt Albert Rivera pártelnök lemondott és helyére csak tavasszal választanak új vezetőt. Emellett sorra jelentik be távozásukat a párt eddigi meghatározó politikusai is.
Az ERC támogatása is kérdéses
A függetlenségpárti Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) – amely hónapokkal ezelőtt még késznek mutatkozott támogatni egy esetleges baloldali spanyol kormánykoalíciót – most már feltételt szabott. A katalán párt tagsága hétfőn úgy döntött: elutasítják Pedro Sánchez jelenlegi szocialista ügyvezető kormányfő újraválasztását, amennyiben nem születik megállapodás előzetesen arról, hogy az új spanyol kormány tárgyalóasztalhoz ül a katalán kormánnyal a kialakult konfliktus megoldása érdekében.
Kikötéseik közt szerepel, hogy napirendre kerüljön a katalán önrendelkezési jog kérdése és a két éve alkotmányellenesen megrendezett függetlenségi népszavazás miatt börtönre ítélt katalán függetlenségi vezetők kegyelemben részesítése is.
Az új spanyol parlament december 3-án tartja alakuló ülését, a spanyol király ezt követően fogadja majd a pártok vezetőit és kéri fel kormányalakításra azt a miniszterelnök-jelöltet, akinek van esélye elnyerni a parlament támogatását.
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI