Megint leértékelték az államadósságot

Erőteljes felülvizsgálatot hajtott végre a Moody’s a Portugál szuverén adóssággal kapcsolatban, amelynek hatásaként négy fokozattal a befektetésre már nem ajánlott „Ba2-es” kategóriába rontotta az ibériai ország besorolását a korábbi Baa1-ről.

A lépést kisebb mértékben megérezte az euró is, amely veszített értékéből valamennyi devizával szemben. A Moody’s azzal indokolta a döntését, hogy valószínűleg Portugáliának is szüksége lesz egy újabb mentőcsomagra. Ezzel két uniós tagállam esetében is a csődveszélyre hívta fel a figyelmet a hitelminősítő. Ráadásul az ország kilátásait negatív besoroláson hagyták a Moody’s elemzői, ami elvileg azt jelenti, hogy további felülvizsgálat és adott esetben leminősítés van kilátásban, bár öröm az ürömben, hogy az elemzők nyilatkozata szerint a Moody’s a kilátást valószínűleg stabilra fogja változtatni.

A tegnap esti bejelentésre egyébként nem csak az euró reagált gyengüléssel, hanem az amerikai részvénypiacok is lefelé vették az irányt.

Valószínűleg az uniót érintő mentőcsomagokkal kapcsolatban a következő napokban lesznek újdonságok, hiszen ma is nagyobb európai banki vezetők ülnek össze Párizsban, hogy megtárgyalják az „önkéntes” görög adósság átrendezését. Az erről kijövő részletek fontosak lehetnek, ahogy a holnap esedékes EKB kamatdöntést követő sajtótájékoztató is, ráadásul a konszenzus szerint emelni is fog a kamaton a frankfurti jegybank. Mindenesetre ezek a hírek támaszt nyújthatnak az eurónak a következő napokban.

Ami az európai bankok mai találkozóját illeti, elsősorban arról tárgyalnak majd a hitelintézetek, hogy a következő három évben lejáró görög adósságaik lejáratát 30 éves futamidővel meghosszabbítsák. Nem feltétlenül járnak rosszul azok a bankok amelyek belemennek ebbe az előregörgetésbe, hiszen a francia-német kormányzati javaslat szerint az így kialakított konstrukcióban a görögöknek évi fix 5.5%-os kupont kellene fizetniük az adósság után plusz az államháztartásuk állapotától függően további 2.5%-os mozgó kamatot.

Mindez azt jelenti, hogy gyakorlatilag európai garanciavállalás mellett kvázi „biztonságos” befektetéssé avanzsált instrumentumokra 30 évig évi 8% körüli kamatot szedhetnek.

Abba egyelőre jobb nem belegondolni, hogy egy ilyen futamidejű kamatterhet mikor és hogyan lesznek képesek a görögök maguktól kitermelni, egyelőre az sejthető, hogy az európai-görög egymásra utaltság jó ideig fennállhat.

Kitekintő / Equilor

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »