Egyre ketyeg az óra az amerikai adósságrendezés ügyében. Most már tényleg csak pár napja maradt a kongresszusi képviselőknek, hogy megegyezzenek az adósságlefaragás mikéntjében.
mikéntjében. A demokraták által jegyzett legfrissebb terv továbbra sem tartalmazza a társadalombiztosítási kiadások érdemleges átalakítását, így az egészségügyi és a szociális ellátórendszerhez nem nyúlnának hozzá Barack Obama képviselői. Ennek ellenére egy ca. 3,000 milliárd dolláros 10 éves adósságlefaragásról kihozták a saját tervüket, amiről most fognak tárgyalni a republikánus képviselőkkel. Utóbbiak viszont hallani sem akarnak a magas jövedelműeknek kedvezményt nyújtó SZJA szabályok változtatásán, inkább a TB rendszert alakítanák át gyökeresen.
Mivel a tárgyalások hónapok óta zajlanak, és gyakorlatilag a 14,300 milliárd dolláros adósságplafont május közepével elérte az UDA kötelezettségállománya, gyanítható, hogy az álláspontok ilyetén távolságával nem sikerült kihasználni a hátramaradt napokat sem, így nem valószínű, hogy megegyezés születne. Nem véletlenül készülnek a nagyobb gazdasági szereplők a Treasurytől a Feden át, a piaci aktorokig egy leminősítésre, amit valamennyi hitelminősítő kilátásba helyezett, és a sajtóban már világszerte címlapokon van, hogy az elsőrendű AAA besorolásból egy A-t el fog veszíteni az USA. meglepő módon relatíve nyugodtak a piacok mindezek ellenére, mivel technikai értelemben fizetésképtelenség állhat be a világ legnagyobb gazdaságában, ennek ellenre senki nem számít arra, hogy az USA valóban ne teljesítse kötelezettségeit. Az rövidtávú részleges adósságrendezésére pedig számtalan trükk is a gazdaságirányítók rendelkezésére áll, például a Fed mérlegében lévő tetemes kötvényállományt egyszerűen bevonhatják, ami akár több ezer milliárd dollár névértékű adósságlevelet érinthet.
Amennyiben az USA nem tudja adósságát megújítani, az esetben a költségvetésben azonnali zárolásokat kell eszközölni, így rendelkezésre állhat a fedezet a következő napokban lejáró ca 60 milliárd dolláros adósság visszafizetésére. A költségvetési zárolás pedig elsősorban belpolitikai ügy, nem véletlenül nehezíti ez a megegyezést a Kapitólium két politikai platformja között, hiszen azok most már csak jelentős arcveszteséggel tudnának bárminemű kompromisszumba belemenni, ami az elnökválasztási év előtt nem éppen a legszerencsésebb start.
Ilyen zárolás egyébként a TB rendszert érinti, például a veteránoknak járó bizonyos kedvezményeket, illetve több kedvezményezett csoport nyugdíját, amelyeket részlegesen befagyaszthatnak, ha nincs egyéb fedezet az adósságrendezésre. nyilván az amerikai politikusok fejében most az a kérdés, hogy egy ilyen lépésért majd kit fognak büntetni a választók, ezen a téren mi inkább most nem tennénk le a voksunkat.
Ami viszont fontos, hogy a legnagyobb adósságpiaccal rendelkező ország leminősítése bizonyosan azért hullámokat fog verni a nemzetközi vizeken is, elsősorban a hosszú oldali hozamok érezhető megugrásán keresztül, valószínűleg a mostaninál nagyobb nyomás fog nehezedni a részvényekre is, mi egyenlőre kivárnánk a következő napokban egy nagyobb amerikai vásárlással.
Equilor