A nagy pénzügyi zűrzavarban Obama elnöknek még arra is van ideje, hogy országa mellett saját magát is megmentse a bukástól.
Amerika leminősítése a legrosszabb pillanatban érkezett Obama elnök számára. Nem elég, hogy a Közel-Keleten vívott háborúiban lecsökkent belföldi népszerűségét is már szinte lehetetlennek látszik visszaszerezni, most újabb „kihívásokban” is tesztelheti rátermettségét a Fehér Ház lakója. A sors keze vagy nem, de mindez ráadásul az elnökválasztást megelőző évben. Obamát már az ág is húzza, így kimondhatjuk, ha 2013-ban az új amerikai elnököt Barack Obamának fogják hívni, akkor nagy valószínűség szerint egy varázslóval állunk szemben. De legalábbis egy kivételesen ügyes manipulátorral.
„Valóban súlyos problémáink vannak, az adósság és hiány területén, de ennek jó részét én csak örököltem”- így vallott az egyesült Államok elnöke a The Guardian hasábjain. Obama saját bevallása szerint minden tőle telhetőt megtesz, hogy kivezesse országát a váságból. Így például az elmúlt tizenhét hónapban nőtt a magánszektorban lévő állások száma, a vállalatok is magasabb profittal zártak, valamint a hitelpiac stabilizációjáról is lehet már beszélni. Csodát azonban senki ne várjon Amerika első számú emberétől. Ezek a pozitívumok kevésnek bizonyulnak a görög, spanyol és olasz válság okozta hullám ellensúlyozásában, ami globális méretét bizonyítva elérte Amerika partjait is. Továbbá ne feledjük, hogy jelen válság is „csak” a 2008-ban kirobbant pénzügyi összeomlás folytatása – habár mélységét tekintve legalább akkora, ha nem nagyobb. Obama sugallata, hogy az akkori vezetésnek kellett volna hatékonyabb módszerekkel fellépni a három évvel ezelőtti tragédia ellen, ami most az ő vállát nyomja.
Az elnök véleménye, hogy jövőre a választókat nem kis mértékben fogja befolyásolni a kormány válságkezelése. A helyzet legalábba annyira perdöntő, mint 2008-ban. A jelenlegi illetve jövőbeli állapot között óriási lehet a kontraszt, ha egy hatékony program lép életbe. Obama véleménye, hogy kormányának 16 hónapja van egy pozitív perspektíva kialakítására. Ennek érdekében rengeteg olyan intézkedést foganasított, ami szerinte növeli gazdaság teljesítményét. Ezek közé tartozik az jövedelemadó-csökkentés, valamint a munkanélküli segélyek kiterjesztése. „Mint az USA elnöke, feladatom, hogy a Kongresszussal együtt dolgozva minél több terv valóra váljon”. Obama, azonban tisztában van vele, hogy a népnek kézzel fogható eredményre van szüksége, amit eddig nem kapott meg. Így most ígéri, hogy minden újítási javaslat, ami a Kongresszust elhagyja, valóban látható lesz.
Hogy ebből mi valósul meg az még a jövő zenéje. Mindenesetre ez úgy hangzik, mint egy kétségbeesett választási ígéret. Annak azonban tökéletes.
Soós Bea