Az Okinaván állomásozó amerikai tengerészgyalogosok kivonásának kérdését különválasztják a Futenma támaszpont a helyi lakosság heves tiltakozását kiváltó áthelyezésétől – közölte a héten Japán és az Egyesült Államok egy közös nyilatkozatban. A megegyezés szerint megkezdik a katonák kivonását a szigetről, annak ellenére, hogy Japán nem tudta teljesíteni az okinavai amerikai támaszpontok átszervezésről szóló 2006-os megállapodást – számolt be a BBC.
A kivonást az egyezmény szerint csak a Futenma bázis áthelyezése után kezdhették volna meg, az azonban a helyiek ellenállása miatt eddig nem valósulhatott meg. Az ügyek különválasztásával a támaszpont kérdésétől függetlenítették a csapatok átszállítását. A nyilatkozatban kiemelték ugyan a bázis áthelyezésének fontosságát, de a végrehajtás időpontját nem határozták meg.
A 2006-os egyezmény 8 ezer amerikai katona kivonásáról szólt, közülük 4700-an Guam szigetén folytatják majd szolgálatukat. A további 3300 tengerészgyalogos következő állomáshelyéről jelenleg is folynak a tárgyalások, Hawaii, Ausztrália és a Fülöp-szigetek merültek fel a csapatáthelyezés célországaiként – írta diplomáciai forrásokra hivatkozva a tokiói Kyodo hírügynökség.
Nakaima Hirokazu, Okinava kormányzója üdvözölte a katonák átcsoportosításáról szóló nyilatkozatot, azonban a támaszpont szigeten maradását továbbra is elutasítja. Nakaima elmondta, hogy a lakosság beleegyezése nélkül lehetetlen az áthelyezés, és a helyiek döntő többségéhez hasonlóan a létesítmény szigetről való teljes eltávolítása mellett foglalt állást.
Az okinavai támaszpontok kérdése már évtizedek óta fontos probléma Japánban. A mai napig körülbelül 50 ezer amerikai katona tartózkodik Japánban, ebből 18 ezer Okinaván. Az okinavai támaszpont által okozott környezet- és zajszennyezés mellett az 1950-es évek óta több mint kétszázezer baleset és bűneset köthető az ott állomásozó katonákhoz, melyekben ezer japán vesztette életét.
Ezek közül a leghírhedtebb eset 1995-ben történt, amikor egy 12 éves japán lányt három amerikai katona elrabolt, megvert és megerőszakolt. Ezen esemény hatására 1996-ban bilaterális szerződést kötött a két ország az amerikai katonai jelenlét fokozatos csökkentéséről és további tárgyalásokat tűztek ki.
Sebestyén Dóra