Elsősorban kisebbségpolitikai és jogi kérdésekben lesz Victor Ponta segítségére Frunda György, akit személyes tanácsadójának nevezett ki a miniszterelnök. Frundának nem sikerült húsz évnyi szenátorság után parlamenti mandátumot szereznie a decemberi választásokon, és emiatt többször is kritikus hangot ütött meg az RMDSZ-szel szemben.
A Szövetségi Képviselők Tanácsának legutóbbi ülésén úgy fogalmazott, hogy az Erdélyi Magyar Néppártra (EMNP) leadott szavazatokat voltaképpen az RMDSZ elleni protesztszavazatoknak kell tekinteni. Úgy vélte, a kedvezőtlen eredményben döntő szerepe volt annak, hogy az RMDSZ nem lépett ki a jobboldali Boc-kormányból akkor, amikor az a népszerűtlen gazdasági intézkedéseket hozta. Frunda a színpad hátterében kifeszített „Erős képviseletünk van a parlamentben! Köszönjük a bizalmat!” feliratú óriásplakát üzenetét is kifogásolta. Úgy vélte, a felirat is azt tükrözi, hogy az RMDSZ nem kíván szembenézni a valósággal, és nem enged teret az őszinte, nyílt vitáknak.
Victor Ponta Frunda kinevezését azzal indokolta, hogy bár az RMDSZ nem került kormányra, a szövetséggel kötött megállapodás kötelezi. A miniszterelnök arra az USL-RMDSZ megállapodásra célzott, mely közös kormányzáskor lépett volna érvénybe, és melyről az RMDSZ sokáig hallgatott.
„Az RMDSZ ellenzékben van. Miniszterelnökként és nem a Szociálliberális Szövetség (USL) vezetőjeként döntöttem arról, hogy jelzést adok: nem az RMDSZ-szel való együttműködésről, hanem a kisebbségi jogok garantálásáról” – nyilatkozta Ponta. Hozzátette, hogy a kisebbségi oktatásért felelős oktatási államtitkári tisztséget és az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának államtitkári tisztségét is magyar politikusok töltik be, de ez nem jelenti azt, hogy az RMDSZ kormányon lenne.
Frunda György elmondta: a kormányfő már a választások után felajánlotta neki a posztot, amelynek elfogadásáról az érintett az RMDSZ elnökével is egyeztetett. Az MTI kérdésre, hogy módja lesz-e új tisztségében befolyásolni a 2005 óta elfogadásra váró kisebbségi törvénytervezet ügyét, Frunda György azt mondta: a jogszabály kialakítása a parlament hatásköre.
„Mindaddig, amíg nem fogadják el az alkotmánymódosítást, nem hiszem, hogy a kisebbségi törvényről lehetne tárgyalni Romániában” – mondta a politikus. Egyúttal kifejezte reményét, hogy Ponta kormányfő igénybe veszi majd tanácsait, amikor az alkotmánymódosítást készítik elő, hiszen az alkotmányjog terén jelentős tapasztalattal rendelkezik.
Frunda György évek óta vezette a parlament küldöttségét az Európa Tanácsban. Szenátori mandátum nélkül azonban nem folytathatja munkáját az Európa Tanácsban sem, jelentéstevői megbízatásait, egyebek mellett az Orosz Föderációról szóló jelentést, mások veszik át – közölte a politikus az MTI-vel.
A 2008-as választások után, amikor az RMDSZ egy másik közismert politikusa, Eckstein Kovács Péter maradt szenátori mandátum nélkül, számára Traian Basescu államfő ajánlott fel tanácsosi posztot az elnöki hivatalban. Eckstein Kovács Péter két év után lemondott tanácsosi tisztségéről, arra hivatkozva, hogy – meggyőződéses környezetvédőként – nem tudja vállalni az államfő támogató álláspontját a Verespatakra tervezett ciántechnológiás bányaberuházás ügyében.
Kitekintő / Manna.ro / mti.hu