Amerikai-japán szövetség Észak-Korea ellen

Barack Obama amerikai elnök és Abe Sindzó japán kormányfő pénteken washingtoni találkozójukon az Észak-Koreával szembeni közös fellépésről állapodtak meg, , miközben Obama kormánya a Kína és Japán közötti növekvő feszültségek csökkentésére is megoldásokat keres. Obama szoros együttműködést ígért Abének, aki két hónappal ezelőtt a konzervatív Liberális Demokrata Párt győzelmével lett 2007 után ismét japán miniszterelnöke. Az amerikai elnök kijelentette: a két ország szövetsége lehet az USA Ázsia-politikájának „központi alapja”.

A két vezető a február 12-én végrehajtott harmadik észak-koreai kísérleti atomrobbantással kapcsolatban határozott válaszlépésekről határozott, nemrégiben készült műholdfelvételek szerint ugyanis a Kim Dzsungun vezette rezsim újabb tesztrobbantás előkészületeit végzi.

Az észak-koreai kérdés diplomáciai úton történő rendezése mellett a Fehér Ház a Szenkaku-szigetek miatti kínai-japán konfliktus mérsékletére is javaslatokat tett az amerikai John Kerry és a japán Kisida Fumio külügyminiszterek külön találkozójának alkalmával. Az ülésre néhány órával azután került sor, hogy egy pekingi lapban közreadtak egy Abéval készített interjút, amiben a japán elnök Kína agresszív akcióit nevezte meg a kelet-ázsiai régió befektetési környezetének kedvezőtlenné válásának okaként.

Abe szerint az amerikai-japán szövetség egy „stabilizáló tényező” a régióban. „Mi mindig is nyugodtan álltunk a Szenkaku-szigetek kérdéséhez, és a továbbiakban is így fogunk tenni” – mondta Abe, miután Kerry is méltatta japán „higgadt” reakcióját a szigetvitában. 

Az amerikai-japán biztonsági szövetség megerősítésén túl a két elnök a jövőbeli gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzése mellett is állást foglalt. Japán a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) szabadkereskedelmi egyezményéhez való csatlakozásával kapcsolatban Abe washingtoni látogatása során közölte: az egyezmény aláírásának nem feltétele az, hogy a részes országok minden termékcsoportra vonatkozóan csökkentsék a vámokat. Ez azért fontos Japán számára, mert híresen drága mezőgazdaságát rendkívüli kár érné a piac megnyitása esetén, az agrárium pedig hevesen lobbizik a TPP-hez való csatlakozás ellen, miközben az ipari cégek a tárgyalásokhoz való mielőbbi csatlakozást sürgetik.  

Dóczi Tamás

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »