Csütörtök éjjel találkozott a tüntetők képviselőivel Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök, aki megígérte, hogy az érvényes bírósági döntés megszületéséig felfüggeszti a park átépítését. Kérdés azonban, hogy ez mennyiben fogja csillapítani a kormányellenes tüntetésekbe átcsapott demonstrációkat. A Taksim téri tüntetők napközben addig is aerobic órákkal és zongorakoncerttel múlatják az időt, esténként pedig sorozatosak a tüntetések. A miniszterelnök-helyettes már a hadsereg bevetésével fenyegetőzött.
Párbeszéd kezdődött csütörtök éjjel Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök és a Taksim téri tüntetők között. A megbeszélésen a miniszterelnök megígérte, hogy szünetelni fognak a Gezi park átépítései a téren mindaddig, amíg a bíróság nem határoz az ügyben. Akkor pedig, ha a bíróság a kormány javára dönt, népszavazásra fogja bocsátani a kérdést.
„A miniszterelnök az mondta, hogy ha a népszavazás eredménye szerint nem akarják majd az emberek, hogy átépítsék a parkot, akkor ő ezt tiszteletben fogja tartani”, nyilatkozta az Erdogannal tárgyaló tüntetők egyike, Tayfun Kahraman. Kahraman azt is hozzátette, hogy pozitív fejleményként értékeli a történteket.
Kérdéses azonban, hogy ez a fejlemény mennyiben fogja befolyásolni a demonstrációkat, hiszen azok már rég túlléptek a park átépítésének kérdésén, és kormányellenes tüntetésekbe csaptak át, amik a találkozó óta nem hogy enyhültek volna, hanem egyre csak erősödtek. A tárgyaláson tett ígéret, vagyis hogy a kormány betartja a bíróság döntését, szimbolikusnak mondható, hiszen erre törvény kötelezi a kormányt.
A tüntetőket a megbeszélésen színészek és művészek mellett a demonstrálókat összefogó Taksim Szolidaritás (Taksim Solidarity) nevű szervezet is képviselte, amely azért is fontos, mert Erdogan a korábbiakban kijelentette, hogy nem hajlandó tárgyalni a Szolidaritással. A találkozó egyébként nem sokkal az után valósult meg, hogy a miniszterelnök bejelentette, elfogyott a türelme, és azonnali távozásra szólította fel a parkot elfoglaló tüntetőket.
„Türelmünk a végéhez ért. Utoljára figyelmeztetek. Felszólítom az anyákat és apákat, hogy fogják kézen gyermekeiket és kísérjék őket haza. A Gezi park nem a megszálló erőkhöz, hanem az emberekhez tartozik”, mondta a kormányfő. A kijelentésre válaszul több édesanya is kiment a Taksim térre – tüntetni.
„Kormányunk nagyon toleráns volt eddig, annyira, amennyire csak lehetséges egy demokráciában, de nem hiszem, hogy a kormány sokáig megszállva hagyja a területet”, mondta a tárgyalás után az Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) alelnöke, Huseyin Celik, megerősítve a miniszterelnök felszólítását.
A park átépítése miatt kialakult demonstrációk eddig példátlan feszültséget okoztak a szekularisták és a jelenleg kormányzó, az iszlámot propagáló AKP között. A kormány a park helyén egy oszmánkori laktanya mását szeretné felépíteni, amely többek között egy bevásárlóközpontnak is otthont adna.
A téren már egy ideje békésen tüntetőkön a rendőrség ütött rajta két hete, ez indította el az országszerte futótűzként terjedő demonstrációkat, amelyek több helyütt összecsapásokba torkollottak. A rendőrök könnygázzal és vízágyúval oszlattak, amire kövekkel és benzines bombákkal válaszoltak a tüntetők. Eddig négy ember vesztette életét, köztük egy rendőr, és mintegy ötezren sérültek meg.
A hivatalos találkozókkal párhuzamosan Isztambul kormányzója, Huseyin Avni Mutlu is felajánlotta a párbeszéd lehetőségét a tüntetőknek. Twitterén azt írta, hogy azokkal, akik szemtől szembe szeretnének beszélni vele, éjféltől akár reggelig megkereshetik kis csoportokban.
A parkot és a teret teljesen belakták már a tüntetők; egy autóbuszt könyvtárrá alakítottak, aerobicoznak, táncolnak és énekelnek, egyik este pedig egy zongoraművész adott koncertet.
Hétfőn Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes azt nyilatkozta az egyik televízió csatornának, hogy ha nem szűnnek meg a demonstrációk, akár a hadsereget is képesek bevetni. „Az emberek azt várják tőlünk, hogy felszámoljuk a jogellenes tiltakozásokat.” Arinc ezt azután mondta, hogy két szakszervezet is sztrájkot hirdetett hétfőre, amelyhez az orvosok, mérnökök és fogorvosok is csatlakoztak, nyolcszázezresre növelve a sztrájkolók számát.
Isztambul különböző helyein egész hétvégén folytak a kisebb-nagyobb összecsapások a rendőrök és a tüntetők között. Vasárnap éjszaka a rohamrendőrök gumibottal kergették szét a Taksim tér környéki mellékutcákba a köveket dobáló fiatalokat. A város olyan területein is voltak zavargások, amelyek eddig csendesek voltak, például a Galata híd környékén, valamint Nisantasi városrészben.
Erdogan időközben beszédet tartott Isztambulban is több ezer támogatója előtt, amelyben azt mondta, a demonstrációkat terroristák manipulálják. „Azt mondják , hogy túl kemény vagy, azt mondják, diktátor. Milyen diktátor az, aki találkozik a Gezi parkot elfoglalókkal és a környezetvédőkkel? Van ilyen diktátor?”, utalt vissza a miniszterelnök a múlt csütörtöki tárgyalásra. Azt is hozzá tette, hogy a tüntetések arról szólnak, hogy a kisebbség megpróbálja utalni a többséget, amelyet nem engedhet meg, és nem is fog megengedni.
A tüntetések folyamatosak az ország területén, a demonstrálók pedig Twitteren is igen aktívak, rengeteg képet és videót osztanak meg, valamint folyamatosan kommentálják az eseményeket. Egy adanai tüntető arra kérte társait Twitteren keresztül, hogy próbálják meg elkerülni a rendőrökkel való összeütközéseket, és éjfélkor mindenki menjen haza, majd másnap jöjjön vissza, hiszen a kitartó, nem pedig az esztelen tüntetéssel tudnak elérni bármit is.
A két hete tartó helyzet ellen egyébként a nemzetközi közösség is felemelte a szavát. Az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki a jelentésekben szereplő túlzott rendőri erőszak miatt, az Európai Parlament pedig felszólította a kormányt, hogy ne alkalmazzon kemény intézkedéseket a békés tüntetők ellen. A kormány azonban nem örült a kioktatásnak. „Törökország nem olyan nemzet, amelyet ebben a témában bármilyen módon is kellene oktatnia valamelyik országnak vagy országok egy csoportjának”, nyilatkozta Ahmet Davutoglu külügyminiszter.
Lorencsics Emese